Odblaski rozbłysną w toruńskim powiecie
Wczoraj Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej Ks. Prałat Daniel Adamowicz przekazał dla Komendy Miejskiej Policji w Toruniu sześć tysięcy opasek odblaskowych. Odblaskowe elementy już trafiły do rąk komendantów Komisariatów Policji w Toruniu oraz Naczelnika Ruchu Drogowego a za ich pośrednictwem trafią do najbardziej zagrożonych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych. To spotkanie to także kontynuacja trwającej od tygodnia lokalnej akcji.
Wspomniane spotkanie Ks. Prałata z Komendantem Miejskim Policji insp. Maciejem Lewandowskim oraz komendantami z jednostek podległych zbiegło się również z wczorajszą Konferencją Episkopatu Polski, na której odbył się briefing z udziałem mediów oraz przedstawicieli Policji, Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej, inaugurujący 4. odsłonę akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do pieszych pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”. Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.
Przypomnijmy : W poniedziałek (21.09) w siedzibie Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyła się inauguracja akcji zorganizowanej przez Caritas. To już tradycja w naszym powiecie. Carias Diecezji Toruńskiej wraz ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo już po raz 12 organizuje tą akcję.
Dzieci w ramach działań „Jestem widoczny – jestem bezpieczny” uczestniczą w zajęciach z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W akcję zaangażowani są oczywiście sami gospodarze, ale też przedstawiciele, władz samorządowych, WORD w Toruniu, funkcjonariusze toruńskiej komendy i przedstawiciele Straży Miejskiej. Mundurowi w ramach działań prowadzą szkolenia i zajęcia praktyczne z zasad bezpiecznego poruszania się po drogach dla najmłodszych jego uczestników czyli uczniów klas „0” i „I”. W ramach tych zajęć poruszają elementy samodzielnych powrotów ze szkoły. Policjanci uczą również dzieci dlaczego fotelik i pasy w aucie są tak ważne i po co są na drogach znaki i sygnalizatory.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przetransportował do Przysieka „Miasteczko Ruchu Drogowego”, aby stworzyć symulację prawdziwej jezdni z pasami, sygnalizatorami, torowiskiem i poruszającymi się na nich użytkownikami dróg. A wszystko po to, żeby na placu przećwiczyć to co może stać się na prawdziwej drodze. Na stanowisku PCK organizatorzy przybliżali dzieciom podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w razie jakiegokolwiek zdarzenia. Dzisiaj ponad 100 dzieci otrzymało kamizelki i opaski odblaskowe dla podniesienia ich bezpieczeństwa i zwiększenia szansy dostrzeżenia ich przez kierowców. Akcja potrwa do końca tygodnia (do 23.09). W tym czasie organizator planuje, że około 500 dzieci zostanie wyposażonych w różnego rodzaju elementy odblaskowe.
Pamiętajmy, że w okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor naszej odzieży osoby pieszej ma wpływ na jej bezpieczeństwo. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo lub prawie niewidoczny dla kierowcy Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego.
Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.