Data publikacji 18.09.2015

 

Uważaj na sterydy anaboliczne!

 

 

 

Narkotyki oraz różne leki używane są przez sportowców, aby uzyskać lepsze wyniki podczas zawodów. W ostatnich latach coraz częściej zdarza się, że rekordy na międzynarodowych zawodach sportowych ustanowione są w sposób nieuczciwy przy pomocy środków chemicznych. Coraz częściej też zawodnicy płacą za te rekordy własnym zdrowiem, a nawet życiem.
 

Dlatego też Międzynarodowy Komitet Olimpijski utworzył komórkę ds. walki z dopingiem, która z jednej strony ma ukrócić proceder nieuczciwych zwycięstw, z drugiej jednak ma uświadamiać sportowców o niebezpiecznych skutkach ubocznych. Powstała też lista środków zakazanych i uznawanych za dopingujące. Problem dopingu nie dotyczy już tylko sportu zawodowego. Niepokojącym zjawiskiem w Polsce jest fakt nadużywania środków dopingujących, sterydów i innych środków hormonalnych przez młodzież już w wieku 12-13 lat. Pojawienie się licznych siłowni w których ćwiczą nastolatki bez fachowej opieki trenerskiej i medycznej spowodowała także powstanie specyficznej subkultury.
 

Wogólnopolskich badaniach z 2002 roku dotyczących używania alkoholu i narkotyków przez młodzież, odsetek osób, które zażywały sterydy anaboliczne

przewyższa odsetek osób zażywających polską heroinę.
 
Badania amerykańskie wykazały, że 3-5% osób czynnie uprawiających sport, stosuje różne środki dopingujące.
 
Sterydy anaboliczne, są wyraźnie częściej używane przez osoby, które mają niską samoocenę, słabe wyniki w nauce, przyjmowały lub przyjmują inne substancje psychoaktywne (alkohol i narkotyki). Stwierdzono, że aż 94% przyjmujących sterydy anaboliczne wykazuje co najmniej jeden z cech zespołu uzależnienia (objawy kliniczne) natomiast 57% tych osób wykazuje trzy lub więcej cechy uzależnienia.
 
Użytkownicy sterydów anabolicznych wykazujący cechy uzależnienia wyróżniali się ponadto tym, że przyjmowali środki częściej i w większych dawkach, częściej występowały u nich zaburzenia odżywiania, mieli bardziej krytyczną opinie o własnym wyglądzie, zwłaszcza sylwetce.
 
Młodzież przyjmująca sterydy anaboliczne jest bardziej podatna na zachowania ryzykowne - nadużywanie leków, alkoholu, narkotyków, zachowania przestępcze itp.
 
Używanie sterydów może prowadzić do:
  • Niepożądanych zmian dermatologicznych, powiększenie porów, szorstkość, obfity trądzik, rozstępy, zmiana koloru skóry (w wyniku niewydolności wątroby), przyspieszanie procesu łysienia.
  • Ginekomastii - przyrost gruczołów sutkowych, spowodowany zachwianiem równowagi hormonalnej.
  • Zaburzeń pracy serca, wzrostu ciśnienia krwi z powodu retencji (zatrzymywania wody).
  • Zahamowania wzrostu (większość sterydów bezpowrotnie zamyka proces wzrostu kości) dlatego też niebezpieczne jest stosowanie tych środków przez nastolatków, którzy nie osiągnęli docelowego wzrostu.
  • Patologicznego przyrostu mięśnia sercowego, które prowadzi do zawału serca i udaru mózgu.
  • Uszkodzeń wątroby (powstawanie cyst wypełnionych krwią, żółtaczką).
  • Impotencji i bezpłodności, zaniku jąder i zahamowanie spermatogenezy.
  • Przerostu prostaty.
  • Zmian polegających na tym, że osoby używające sterydów mają niższy poziom lęku społecznego, wyższy poziom drażliwości, impulsywności i agresywności, wysuwane są hipotezy o możliwości zmian w profilu osobowości.
  • Depresji, której efektem mogą być myśli i próby samobójcze.

UWAGA !
 

Regulacje prawne w zakresie farmacji jednoznacznie stanowią o zakazie wprowadzania do obrotu środków anabolicznych i przewidują surowe sankcje karne. Prawo farmaceutyczne
Dz. U. 126 z dnia 06.09.2001 poz. 1381, 1382

 

OGÓLNOPOLSKA LINIA ANTYNARKOTYKOWA

0 801 199 990
 
 
 

Wejdź na strony:
 
Instytut sportu
 
Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

 

Powrót na górę strony