Data publikacji 18.09.2015
Uważaj na sterydy anaboliczne! |
Narkotyki oraz różne leki używane są przez sportowców, aby uzyskać lepsze wyniki podczas zawodów. W ostatnich latach coraz częściej zdarza się, że rekordy na międzynarodowych zawodach sportowych ustanowione są w sposób nieuczciwy przy pomocy środków chemicznych. Coraz częściej też zawodnicy płacą za te rekordy własnym zdrowiem, a nawet życiem.
Dlatego też Międzynarodowy Komitet Olimpijski utworzył komórkę ds. walki z dopingiem, która z jednej strony ma ukrócić proceder nieuczciwych zwycięstw, z drugiej jednak ma uświadamiać sportowców o niebezpiecznych skutkach ubocznych. Powstała też lista środków zakazanych i uznawanych za dopingujące. Problem dopingu nie dotyczy już tylko sportu zawodowego. Niepokojącym zjawiskiem w Polsce jest fakt nadużywania środków dopingujących, sterydów i innych środków hormonalnych przez młodzież już w wieku 12-13 lat. Pojawienie się licznych siłowni w których ćwiczą nastolatki bez fachowej opieki trenerskiej i medycznej spowodowała także powstanie specyficznej subkultury.
Wogólnopolskich badaniach z 2002 roku dotyczących używania alkoholu i narkotyków przez młodzież, odsetek osób, które zażywały sterydy anaboliczne przewyższa odsetek osób zażywających polską heroinę.
Badania amerykańskie wykazały, że 3-5% osób czynnie uprawiających sport, stosuje różne środki dopingujące.
Sterydy anaboliczne, są wyraźnie częściej używane przez osoby, które mają niską samoocenę, słabe wyniki w nauce, przyjmowały lub przyjmują inne substancje psychoaktywne (alkohol i narkotyki). Stwierdzono, że aż 94% przyjmujących sterydy anaboliczne wykazuje co najmniej jeden z cech zespołu uzależnienia (objawy kliniczne) natomiast 57% tych osób wykazuje trzy lub więcej cechy uzależnienia.
Użytkownicy sterydów anabolicznych wykazujący cechy uzależnienia wyróżniali się ponadto tym, że przyjmowali środki częściej i w większych dawkach, częściej występowały u nich zaburzenia odżywiania, mieli bardziej krytyczną opinie o własnym wyglądzie, zwłaszcza sylwetce.
Młodzież przyjmująca sterydy anaboliczne jest bardziej podatna na zachowania ryzykowne - nadużywanie leków, alkoholu, narkotyków, zachowania przestępcze itp.
Używanie sterydów może prowadzić do:
UWAGA !
Regulacje prawne w zakresie farmacji jednoznacznie stanowią o zakazie wprowadzania do obrotu środków anabolicznych i przewidują surowe sankcje karne. Prawo farmaceutyczne
Dz. U. 126 z dnia 06.09.2001 poz. 1381, 1382
OGÓLNOPOLSKA LINIA ANTYNARKOTYKOWA
0 801 199 990
Wejdź na strony:
Instytut sportu
Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
|