Zagrożenia spowodowane wypalaniem traw wiosną.

Data publikacji 18.09.2015

Każdego roku dochodzi do poważnych w skutkach pożarów z powodu wypalania traw na polach, łąkach czy w rowach.

POLICJA PRZYPOMINA
 WYPALANIE TRAW JEST BARDZO NIEBEZPIECZNE I SUROWO ZABRONIONE !

Każdego roku dochodzi do poważnych w skutkach pożarów z powodu wypalania traw na polach, łąkach czy rowach. Nieostrożne obchodzenie się z ogniem jest przyczyną wielu interwencji zarówno Straży Pożarnej jak i Policji. Nieprzemyślane działania mogą doprowadzić do poważnej tragedii.


Osoby podkładające ogień często same tracą życie lub zdrowie w płomieniach, bądź z powodu zaczadzenia. Nawet słaby podmuch wiatru sprawia, że płomienie wymknął się spod kontroli.
Ponadto wypalanie traw na polach i w przydrożnych rowach bywa niejednokrotnie przyczyną kolizji
i wypadków drogowych, z powodu dymy ograniczającego widoczność kierującym pojazdami.

Nie trzeba chyba przypominać, że wyniku bezmyślnych podpaleń łąk ginie mnóstwo roślin i zwierząt.

APELUJEMY O ROZSĄDEK!
WYPALAJĄCY TRAWY BĘDĄ KARANI !


Kodeks karny:


art. 163 § 1 "kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10",
natomiast według art. 164 § 1 "kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego
w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8"

Kodeks wykroczeń:

Art. 82 § 3. "Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk,
jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany."

§ 4. "Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany."

§ 5. "Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany."

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody:

Art. 124 "Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów."

Art. "Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny."

Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach:

art. 30 ust. 3 pkt 3 "W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinn
ych.”




Wydział Prewencji
KMP Toruń

Powrót na górę strony