Aktualności

Policjanci na dniach otwartych Wydziału Chemii UMK

Data publikacji 05.03.2025

Policjanci z toruńskiej komendy gościli w murach Uniwersytetu Mikołaja Kopernikach podczas dni otwartych Wydziału Chemii. Funkcjonariusze przybliżyli uczestnikom tajniki swojej pracy. Technik kryminalistyki zaprezentował metody zabezpieczania śladów, a policjantki z wydziału prewencji opowiedziały o codziennej służbie i wyzwaniach, z jakimi mierzą się mundurowi. Uczestnicy mogli nie tylko zobaczyć policyjny sprzęt, ale także wziąć udział w praktycznych pokazach.

Wczoraj (4.03.2025), w trakcie dni otwartych Wydziału Chemii, które odbyły się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, odwiedzający mieli wyjątkową okazję zapoznać się z policyjną pracą od kulis. W ramach wydarzenia funkcjonariusze reprezentujący toruńską komendę spotkali się ze studentami zainteresowanymi ścieżką kariery w naszej formacji.

Policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Toruniu przybliżyły zgromadzonym codzienną służbę. Opowiedziały o zadaniach, jakie realizują, omówiły prowadzone programy profilaktyczne, które mają na celu uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach, takich jak cyberprzestępczość, uzależnienia, czy niebezpieczne zachowanie w przestrzeni publicznej.

Jednym z punktów spotkania było wystąpienie technika kryminalistyki, który przedstawił uczestnikom proces zabezpieczania dowodów na miejscu zdarzenia. Opowiedział o metodach stosowanych przy ujawnianiu m.in. śladów biologicznych, chemicznych i mechanoskopijnych, a także zaprezentował specjalistyczny sprzęt używany podczas czynności.

Duże zainteresowanie wzbudziły zagadnienia związane z techniką identyfikacji osób na podstawie odcisków linii papilarnych. Młodzi ludzie mogli nie tylko dowiedzieć się, w jaki sposób pobiera się odciski palców, ale także zobaczyć profesjonalne zestawy do ich ujawniania, w tym specjalne proszki i folie. Nie zabrakło także prezentacji traseologii, techniki zajmującej się ustaleniem osoby poprzez badanie śladów obuwia.

Najbardziej angażującym elementem spotkania były pokazy praktyczne, w których uczestnicy mogli wziąć czynny udział. Zainteresowani mogli spróbować swoich sił w pobieraniu odbitek linii papilarnych przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się różnym elementom wyposażenia wykorzystywanego w służbie.

Nie zabrakło także informacji na temat procedury naboru dla osób zainteresowanych wstąpieniem do formacji. Funkcjonariuszki szczegółowo wyjaśniły, jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać policjantem.


autor: mł. asp. Sebastian Pypczyński
publikacja: mł. asp. Sebastian Pypczyński

Powrót na górę strony