Jak chronić mieszkanie

Jak chronić mieszkanie

Data publikacji 18.09.2015

Jak uchronić mieszkanie przed włamaniemCzy zawsze możemy uniknąć włamania do mieszkania? Raczej nie, ale możemy zrobić wiele, by prawdopodobieństwo jego dokonania ograniczyć do minimum. Poniżej przedstawiamy "garść" porad o których wszyscy wiemy, a o których jakże często zapominamy.

 1. Posiadane przez siebie pieniądze, biżuterie, papiery wartościowe najlepiej zabezpieczyć deponując je w banku. "Sprytne" skrytki na półce w szafkach pod ręcznikami, w pojemnikach na mąkę w kuchni czy za portretem dziecka są miejscami, do których napewno zajrzy włamywacz.

 2. Zarówno Ty jak i Twoje dziecko nie powinniście w żadnych okolicznościach opowiadać zarówno obcym, jak i sąsiadom czy znajomym o posiadanych przez siebie dobrach czy o miejscu, w którym je trzymamy.

 3. Spisz numery posiadanego sprzętu elektronicznego oraz znaki szczególne, jakie on posiada. Nanieś w dyskretnych miejscach sprzętu, tylko sobie wiadome oznakowanie. Dzięki temu łatwiej udowodnisz, że skradzione przedmioty stanowią Twoją własność.

  Rodzaj

  Marka i wzór

  Nr. seryjny

  Cena


 4. Sugerujemy sfotografowanie następujących rzeczy:
  • kolekcja znaczków pocztowych,
  • kolekcja monet,
  • antyki i biżuteria.

 5. Niech każda obca i dziwnie zachowująca się osoba (wyczekiwanie na klatce schodowej, kręcenie się bez celu przy drzwiach mieszkań) wzbudzi Twoją czujność. Postaraj się zapamiętać ich wygląd zewnętrzny oraz charakterystyczne szczegóły wyglądu i ubrania, które później pomogą Policji w zidentyfikowaniu danej osoby.

 6. Nie wpuszczaj do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować Ci jakiś towar. Jeśli się na to zdecydujesz - sprawdź ich dokumenty i tożsamość. Pamiętaj! Taka z pozoru "niewinna" wizyta może być rozpoznaniem terenu przyszłego działania.

 7. Pamiętaj! Typowe drzwi wraz z wkładkami patentowymi, podklamkowymi instalowane w blokach mieszkalnych, nie stanowią żadnej przeszkody dla włamywacza. Tylko atestowane zamki i drzwi mogą stanowić przeszkodę, a co najmniej sporo wydłużyć czas potrzebny na ich pokonanie, co może zaalarmować i narazić włamywacza na zatrzymanie. Wskazane jest zamontowanie łańcucha i wizjera. W sprzedaży są zamki połączone z akustycznym sygnałem dźwiękowym.

 8. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych umówionych miejscach. Nigdy nie powierzaj kluczy osobie mało Ci znanej i zakaż robienia tego dziecku.

 9. Drzwi nie są jedyną drogą, którą może wejść włamywacz. W oknach proponujemy wymianę zwykłych klamek na takie, które umożliwiają odblokowanie ich od wewnątrz tylko przy użyciu klucza. Okna można zabezpieczyć folią antywłamaniową uniemożliwiającą wybicie szyby, roletami okiennymi czy kratami. Przy montażu krat należy pamiętać o ich kształcie - nie może ułatwiać wejścia włamywaczowi do sąsiada mieszkającego powyżej - jak po drabinie.

 10. Pamiętaj, że włamywacz zanim zdecyduje się na dokonanie włamania musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko ''idzie na robotę w ciemno". Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi - jako "wujkowie" lub "znajomi" rodziców potrafią z dziecka "wyciągnąć" potrzebne im informacje. Uczul dzieci na tego typu kontakty i uświadom im, czym może to grozić.

 11. Jeśli mieszkasz w wolno stojącym domu zabezpiecz go poprzez zainstalowanie dobrego oświetlenia, domofonu i "cichego alarmu", który w przypadku włamania powiadomi Twoich sąsiadów (ze wzajemnością). "Alarm" w postaci psa także może skutecznie przepłoszyć ewentualnych włamywaczy. Czy to w domku, czy też w bloku zawsze staraj się poznać swoich sąsiadów. W przypadku dłuższego wyjazdu informujemy się wzajemnie, aby uczulić na czyjąś obecność w mieszkaniu, które powinno być puste. Poproś, aby sąsiedzi regularnie opróżniali skrzynkę na listy.
Powrót na górę strony