„Kręci mnie bezpieczeństwo…”
Cykl spotkań przed samymi wakacjami poprowadzony przez policjanta z zakresu profilaktyki miał przypomnieć najważniejsze zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństw…”. Lekcje dostosowane do wieku uczniów dotknęły wszystkie aspekty zachowań od życia i zdrowia począwszy a na prawnych kończąc.
W związku ze zbliżającymi się wakacjami policjant Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Wykroczeń Wydziału Prewencji Komisariatu Policji w Chełmży, przeprowadził spotkania profilaktyczne w szkołach podstawowych w miejscowościach Brąchnowo, Sławkowo, Ostaszewo, Pigża, Chełmża, Grzywna. W trakcie tych spotkań, tematem przewodnim w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństwo” poruszono tematy dotyczące dbałości o ten aspekt życia dzieci i młodzieży w tym pełnym beztroski czasie. Policjant oprócz bezpieczeństwa fizycznego, poruszał również aspektu prawne różnych zachowań.
Dzieci aktywnie uczestnicząc w spotkaniach przypominały sobie podstawowe zasady spędzania wolnego czasu w sposób bezpieczny, nienarażający ich na utratę zdrowia lub życia. Nieodzownym elementem spotkań było przypomnienie sobie podstawowych zasad poruszania się po drogach, jako pieszy, rowerzysta i pasażer.
Starsze dzieci i młodzież chętnie poruszały temat kierowania pojazdami typu quad, hulajnoga czy rolki, dopytując i uzupełniając wiedzę na temat m.in. uprawnień niezbędnych do kierowania pojazdami. W trakcie spotkania w szkole w Ostaszewie każdy uczeń otrzymał kamizelkę odblaskową w związku z kampanią „Dobrze Cię widzieć”. Link https://www.dobrzeciewidziec.org/o-kampanii.
W trakcie spotkań nie mogło zabraknąć tematu dotyczącego bezpiecznego przebywania w wodzie lub nad wodą. W ramach akcji informacyjno – edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przypomniano podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Cieszy fakt, iż świadomość dzieci w tym aspekcie jest naprawdę duża. Pozostaje życzyć nam wszystkim, by potrafiły wprowadzić je w życie i całe i zdrowe wróciły, z nową energią, do szkoły we wrześniu.
Takie było również przesłanie podczas rozmów na temat szkodliwości substancji zabronionych, takich jak alkohol, papierosy, narkotyki, środki odurzające czy dopalacze.