Wiadomości

Chemia kryminalistyczna a zawód policjanta

Data publikacji 21.05.2019

Dzisiaj studenci czwartego roku kierunku Chemii Kryminalistycznej odwiedzili laboratorium kryminalistyczne Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Adepci chemii kryminalistycznej podczas zajęć warsztatowych dowiedzieli się również na czym polega praca technika kryminalistycznego policji od momentu przybycia na miejsce zdarzenia, poprzez ujawnianie i zabezpieczanie śladów i dowodów. Kierunek chemii kryminalistycznej może być niezwykle pomocny w rozwijaniu zainteresowań a jednocześnie w uczynieniu z pasji zawodu na całe życie.

Dzisiaj  tj.  21 maja 2019 roku, studenci czwartego  roku  kierunku Chemii Kryminalistycznej odwiedzili Komendę Miejską Policji w Toruniu. Wzięli oni udział w specjalnie przygotowanych  warsztatach przeprowadzonych przez bardzo doświadczonego technika kryminalistycznego asp. Aleksandra Moszczyńskiego.

Studenci pod okiem wieloletniego fachowca czyli technika kryminalistyki poznali wypraktykowane i najskuteczniejsze metody ujawniania a następnie  zabezpieczania  śladów m.in.  linii papilarnych, które często stanowią jedne z najważniejszych dowodów w postępowaniu karnym.
Adepci chemii kryminalistycznej podczas zajęć warsztatowych dowiedzieli się również na czym polega  praca technika kryminalistycznego  policji od  momentu przybycia na miejsce zdarzenia, poprzez ujawnianie i zabezpieczanie śladów i dowodów. 
Przyszli technicy kryminalistyki mogli też wysłuchać interesujących przykładów jak niejednokrotnie jeden prawidłowo  zabezpieczony na miejscu przestępstwa ślad może być wykorzystywany w postępowaniu karnym i jaką ma  wagę dowodową. Warsztaty zostały zainicjowane  przez dr. hab. Szymona Bociana w ramach współpracy nawiązanej przez Wydział Chemii UMK z Komendą Miejską Policji w Toruniu i jest to kolejne spotkanie, ale  wiemy, że nie ostatnie.
Po zajęciach kilka osób tego kierunku wyrażało żywe zainteresowania wstąpieniem w szeregi Policji. Kierunek chemii kryminalistycznej może być niezwykle pomocny w rozwijaniu zainteresowań a jednocześnie w uczynieniu z pasji zawodu na całe życie. Serdecznie zachęcamy.

  • Studenci Wydziału Chemii UMK ujawniający ślady na folii.
  • Prowadzący zajęcia policjant sprawdza zabezpieczony ślad.
  • Studenci podczas wykładu z zainteresowaniem obserwują poczynania kryminalistyka.
  • Studentka Wydziału Chemii UMK pochyla się ze specjalnym pędzlem, aby nabrać proszku ferromagnetycznego w celu ujawnienia śladów.
  • studenci pracujący nad ujawnieniem śladów linii papilarnych.
  • Studenci UMK  podczas wykładu z policjantem.
  • policjant kryminalistyki sprawdza ujawniony ślad
  • kolejne ujawnione ślady
  • Policjant na tle zabezpieczonego śladu obuwia , wokół studenci Wydziału Chemii.
Powrót na górę strony