Bezpieczeństwo kierowców
Lato to czas wyjazdów i wzmożonego ruchu na drogach. W tym okresie ryzyko zdarzeń w ruchu drogowym wzrasta. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi i podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze.
Okres wakacji to czas wyjazdów i licznych wycieczek. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jednym z wrogów kierowcy nadal pozostaje alkohol. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi i podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze.
Przypominamy kilka najważniejszych zasad bezpiecznego kierowcy:
- Nigdy nie jedź po alkoholu. Narażasz wtedy na niebezpieczeństwo siebie i innych. Nawet minimalna dawka może być tragiczna w skutkach. Oprócz utraty prawa jazdy grozi ci również do 2 lat więzienia.
W pierwszej połowie tego roku toruńscy policjanci na drogach naszego powiatu zatrzymali 167 kierowców, którzy mieli ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.
- Dostosowuj prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze. Nie zawsze ta określona przepisami lub dopuszczalna znakami jest odpowiednia, aby bezpiecznie kontynuować jazdę.
Często przeceniamy swoje umiejętności lub możliwości swoich pojazdów. Wtedy nie trudno o wypadek.
- Pamiętaj o pasach bezpieczeństwa. Mogą one uchronić Cię przed poważnymi uszkodzeniami ciała podczas zdarzeń drogowych.
Przypominamy również, że za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa grozi mandat karny 100 złotych i 2 punkty karne.
- Pamiętajmy, aby najmłodszych przewozić tylko i wyłącznie w fotelikach.
Dzieci w przedziale 135-150 cm wzrostu mogą jeździć w pojeździe już bez fotelika lub siedziska tylko na tylnym siedzeniu. Powyższe nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.
- Stosuj się do sygnałów i znaków drogowych.
Kiedy na drodze czy skrzyżowaniu policjant lub inna uprawniona osoba kieruje ruchem, wówczas dawane przez nią sygnały mają pierwszeństwo przed znakami i sygnalizatorami drogowymi i należy stosować się do nich bezwzględnie.
- Złe samopoczucie to kiepski towarzysz podróży.
Jeżeli jednak musisz w nią wyruszyć – nie jedź sam, poproś kogoś o pomoc. W momencie gdy źle się poczujesz, osoba obok może Cię zastąpić lub zadzwonić po pomoc. Pamiętaj również, żeby zabrać ze sobą wodę. Często jej brak ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i zachowanie. Jeśli oślepia Cię słońce – zwolnij. Kiedy na skutek upału czujesz, że twoja percepcja jest osłabiona – zdejmij nogę z gazu.
- Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu bagażu.
Co ważniejsze, nie przewoź ostrych, szklanych i ciężkich rzeczy na siedzeniach lub podłodze. Przy dachowaniu luźny bagaż może dodatkowo, a niejednokrotnie trwale uszkodzić twoje ciało.
Najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych:
- Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu lub na przejściu dla pieszych
- Nadmierna prędkość a także ta niedostosowana do warunków panujących na drodze, która uniemożliwia bezpieczne kontynuowanie jazdy.
- Nieprawidłowo wykonany manewr wyprzedzania, omijania.
- Niezachowanie właściwej odległości między pojazdami czyli od pojazdu poprzedzającego.
- Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.
- Nagłe wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd.
W razie konieczności pamiętaj o numerze alarmowym 112.