Wiadomości

Wystrzegajmy się dopalaczy

Data publikacji 09.08.2018

Trwają wakacje. Młodzi ludzie spędzają czas poza domami, przez co rodzice nie zawsze mają nad nimi kontrolę. Lato to okres, gdy młodzież eksperymentuje z używkami. Policjanci alarmują by nie zażywać dopalaczy.

Trwają wakacje. Młodzi ludzie spędzają czas poza domami, przez co rodzice nie zawsze mają nad nimi kontrolę. Lato to okres, gdy młodzież eksperymentuje z używkami. Najgroźniejszymi z nich są dopalacze. Określane są jako nowe narkotyki. Są to produkty o różnym składzie, ale łączy je jedna wspólna cecha – zawierają substancje psychoaktywne, które działają na układ nerwowy podobnie do narkotyków. Używki te są bardzo groźne dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Teoretycznie na opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie do spożycia”, a praktycznie właśnie z takim zamysłem jest sprzedawany. W dopalaczach znajdują się substancje o różnym działaniu, które można podzielić na trzy kategorie: o działaniu pobudzającym, o działaniu halucynogennym i o działaniu reklamowanym jako zbliżony do marihuany. Większość tego typu używek działa na ośrodkowy układ nerwowy (czyli mózg) po zażyciu niewielkiej ilości. Bardzo łatwo je przedawkować, a to prowadzi do utraty zdrowia lub nawet życia. Producenci stale zmieniają ich skład. Ciągnie to za sobą poważne niebezpieczeństwo, ponieważ dopalacze zazwyczaj produkowane są w niesterylnych warunkach, a więc są w nich różne zanieczyszczenia, które dodatkowo oddziałują na organizm. Ponadto nigdy nie wiadomo jakie substancje i w jakich ilościach znajdują się w tych używkach, a więc jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła. Lekarze w tej kwestii także są często bezradni, bo trudno udzielić takiej osobie skutecznej pomocy medycznej.

Dopalacze o działaniu pobudzającym
Reklamowane są jako substancje zwiększające energię i poprawiające nastrój. Występują w postaci proszku, kryształków i pigułek. W rzeczywistości mogą wywołać zaburzenia pracy serca, zaburzenia neurologiczne, halucynacje i urojenia,

Dopalacze o działaniu halucynogennym
Dzięki nim ma się „przeżywać niesamowite doznania” i „poznawać pozazmysłową rzeczywistość”. Jednak realnie substancje mogą wywołać nudności, bezsenność, przeraźliwy lęk i panikę, halucynacje i urojenia, a także utratę kontroli nad sobą i swoim zachowaniem. Występują w różnej postaci – nasączonych kawałków papieru lub tektury, czasami w płynie.

Dopalacze o działaniu reklamowanym jako podobny do marihuany
Reklamowane jako świetny sposób na odprężenie, rozluźnienie i dobry nastrój. Jednak mogą one powodować wymioty, nerwowość, bóle w klatce piersiowej, drgawki, utratę przytomności. Najczęściej przyjmowane są w postaci palenia suszu.

Jak rozpoznać czy twoje dziecko bierze dopalacze?

Można wyróżnić konkretne zachowania, które powinny wzbudzić Twoje podejrzenia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze:

- nadmierny apetyt lub brak apetytu,
- porzucenie dotychczasowych zainteresowań,
- kłopoty w szkole (słabsze oceny, konflikty z nauczycielami, wagary),
- izolowanie się od domowników,
- zamykanie się w pokoju jak i zamykanie pokoju na klucz,
- niechęć do rozmów,
- akcentowanie potrzeby prywatności,
- zmiana grona przyjaciół, zwłaszcza na starszych od siebie,
- późne powroty lub nagłe wyjścia z domu,
- bunt,
- kłamstwa,
- wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu,
- kłopoty z koncentracją,
- nadmierne reakcje na krytykę lub niewielkie nawet niepowodzenia.
Funkcjonariusze zachęcają do rozmów z dziećmi, by unikały tego typu „rozrywek”. Dopalacze to bardzo niebezpieczne substancje, które potrafią siać spustoszenie w organizmie człowieka, szczególnie tak młodego.

Jeśli zauważysz coś niepokojącego i nie wiesz co zrobić, tutaj możesz szukać pomocy:

Bazy internetowe:

www.dopalaczeinfo.pl
www.narkomania.org.pl

Telefon zaufania:

Narkotyki – Narkomania Ogólnopolski Telefon Zaufania
0801-199-990
Czynny codziennie w godzinach  16.00 – 21.00
Koszt połączenia wynosi jedną jednostkę taryfikacyjną TP S.A

Powrót na górę strony