Wiadomości

Bądź czujny nie daj się okraść

Data publikacji 29.03.2018

Święta Wielkanocne to także okres wzmożonych zakupów. Niestety to także czas kiedy kieszonkowcy i oszuści niejednokrotnie wykorzystują nasz pośpiech i roztargnienie. Oni też mogą chcieć wykorzystać tłok, zainteresowanie promocjami oraz ręce zajęte pakunkami. Zadbajmy o nasze mienie

.Przedświąteczny przygotowania, harmider, ciągły pośpiech, ostatnie zakupy. Nie tylko pisanki, baranki, śmigus-dyngus i świąteczne smakołyki kojarzą się z nadchodzącymi świętami. Tempo naszego życia narzuca nam styl, który nie zawsze jest dla nas korzystny. Skrupulatnie wykorzystują go jednak np. złodzieje kieszonkowi  i oszuści. 
 
Ci  pierwsi złodzieje  najczęściej wykorzystują tzw. OKAZJĘ czyli:
 
- torebki  pozostawione na kanapach lub fotelach podczas oglądania towarów
- torebki zawieszone na wózkach- koszykach podczas robienia zakupów, - damskie torebki pozostawione na ławce np. mama jest zajęta dzieckiem,
- tylne kieszenie  męskich spodni, z których wystają  portfele z dokumentami,
- boczne kieszenie kurtek i płaszczy w których nosimy portfele i telefony komórkowe,
- w lokalach gastronomicznych przewieszone kurtki, torebki na oparciach krzeseł lub pozostawione na wieszaku z ważnymi dokumentami lub telefonem.
- telefony komórkowe pozostawione na przysłowiową chwilę na półce z oglądanym towarem,
- portfele lub kluczyki pozostawione na ladzie lub taśmie w sklepie,
- wąskie przejścia pomiędzy towarami np. w sklepach z używaną odzieżą,
- nasze zainteresowanie towarem na tzw. ryneczkach i bazarkach, gdzie zaabsorbowani zakupami zwłaszcza zimą, rzadko w rękawiczkach  zasuwamy zamki w kurtkach, torebkach saszetkach,
- nasze zajęte ręce pakunkami i torbami, -  chwilowy tłok panujący podczas wsiadania do pociągu, autobusu lub tramwaju,
- to, że zaabsorbowani biletem i wsiadaniem nie trzymamy naszych toreb i plecaków przed sobą,
 
- brak reakcji na dotyk
 
 Jadąc więc np. środkami komunikacji miejskiej, robiąc zakupy w sklepach lub tzw. „ryneczkach”  zwróć uwagę, czy ktoś ci się nie przygląda. 
Pamiętaj, że  gdy ty będziesz zajęty zakupami złodziej może zając się Twoją torbą. Zwróć więc uwagę na ścisk i tłok, który się nagle stworzy wokół ciebie. Może czyjaś ręka już jest w Twojej kieszeni lub torebce.  Złodzieje kieszonkowi okradający w autobusach czy tramwajach nigdy nie działają w pojedynkę. Wtedy najczęściej Ty jesteś sam lub zajęty rozmową z przyjacielem  nie zważasz na resztę wydarzeń.
 
 
Zanim wyjdziemy na zakupy :
 
- sprawdźmy, czy nie zabieramy ze sobą rzeczy, które nie będą nam potrzebne
- pieniądze i dokumenty chowajmy najlepiej w wewnętrznych i zasuwanych kieszeniach naszej odzieży i torebek ,
- korzystając ze  środków komunikacji miejskiej i robiąc zakupy w zatłoczonych sklepach uważajmy na nasze portfele i dokumenty, biorąc choćby pod pachę lub przed siebie nasze torebki, saszetki, plecaki
-  zwracajmy uwagę na zachowanie innych, 
- kluczyki od naszych samochodów kładźmy w bezpiecznym miejscu,  pod żądnym pozorem nie pozostawiajmy ich na ladzie sprzedażnej  lub  przy kasie.
 
POLICJANCI  PODPOWIADAJĄ
 
NIE trzymaj dokumentów ( prawa jazdy, dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego itp. w portfelach.) Często nie tracimy zbyt dużej gotówki wraz z portfelem za to musimy spędzić wiele godzin na docieraniu do urzędów w celu wyrobienia dokumentów. Noś je w zupełnie innym miejscu lub osobnym etui.
  NIE trzymaj  PIN kodu do swojej karty w portfelu lub przyklejonego  na karcie. Złodziej od razu domyśli się i wypłaci gotówkę z Twojego konta zanim ty zorientujesz się, że zostałeś okradziony. Jeżeli boisz się, że go zapomnisz wpisz go w telefon poprzedzając go lub kończąc np.  kilkoma zerami tak, abyś to tylko ty wiedział co oznacza. NIE udawaj, że nic się nie dzieje, gdy nagle ktoś Cię dotyka, napiera swoim ciałem na Ciebie lub nagle robi się wokół Ciebie tłoczno. Złodzieje sprawdzają Twoją wrażliwość na dotyk. Przy braku reakcji stajesz się ich potencjalną ofiarą.
NIE spiesz się parkując auto. Staraj się zapamiętać, gdzie je postawiłeś. Schowaj w bezpieczne miejsce kluczyki lub kartę od auta. Unikniesz stresu spowodowanego próbą ich odnalezienia. Kluczyków lub kart do pojazdu nigdy nie kładź na ladach sprzedażnych lub taśmach przy kasach.
 
Powrót na górę strony