Wiadomości

Spotkania dla bezpieczeństwa

Data publikacji 19.01.2018

Bezpieczeństwo i kreowanie bezpiecznych przestrzeni to zadanie nas wszystkich. Niemożliwym byłoby zapewnienie tego poczucia, bez współpracy z samymi uczestnikami czyli osobami, które dostarczają mieszkańcom i przyjezdnym rozrywki lub stanowią zabezpieczenie gastronomiczne, podkreślił Komendant Miejski Policji w Toruniu, insp. Maciej Lewandowski na spotkaniu z przedsiębiorcami i pracownikami klubów nocnych.

W dniach  10 i 17 stycznia, czyli przed rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego Policja, Straż Miejska oraz Wydział Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia spotkały się z właścicielami i pracownikami klubów nocnych. W ramach szkoleń przedstawiciele lokali mogli się dowiedzieć  jak funkcjonuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie przyjmowane są zgłoszenia oraz uprawnienia Policji i Straży Miejskiej. W dwóch szkoleniach przeprowadzonych przez służby mundurowe we współpracy z miastem a w ramach realizacji porozumienia w sprawie bezpieczeństwa wzięło udział blisko 50 osób. Obecny na spotkaniu  Komendant Miejski Policji w Toruniu insp. Maciej Lewandowski podkreślił, że „ zależy nam na zacieśnianiu tej współpracy, bo bezpieczeństwo i kreowanie bezpiecznych przestrzeni to zadanie nas wszystkich. Niemożliwym byłoby zapewnienie tego poczucia, bez współpracy z samymi  uczestnikami czyli osobami, które dostarczają mieszkańcom i przyjezdnym  rozrywki lub stanowią zabezpieczenie gastronomiczne. Dlatego tak bardzo ważne jest dla nas wysłuchanie wszystkich sygnałów i  uwag oraz zapewnienie przedsiębiorcom niezbędnych informacji. Chodzi tu o właściwe  zachowanie w pewnych konkretnych sytuacjach  lub zagadnieniach, które  nurtują  ich w codziennej  a jednocześnie tak ważnej dla funkcjonowania miasta działalności.  

Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu podinsp. Krzysztof Lewandowski mówił o bezpieczeństwie mieszkańców i turystów na terenie zespołu staromiejskiego w Toruniu i  w oparciu o to omówiono aspekty efektywnej współpracy. W trakcie spotkania nie mogło zabraknąć zagadnień z zakresu wiktymologii czyli :jakie okoliczności sprzyjają popełnianiu wybranych kategorii przestępstw np. kradzież  kieszonkowa w restauracjach, barach lub pubach.  Jak  odczytywać sygnały i być wyczulonym na nadużycia ze strony klientów? Omówiono  m.in. zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych  osobom nieletnim lub sprzedaż alkoholu bez zezwolenia, w oparciu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26.10.1982 r. (Dz. U. Nr 35 poz. 230 ze zm.). Dodatkowo przytoczono  niektóre wyroki sądów administracyjnych. Prezentacja policji obejmowała również postępowanie z agresywnymi klientami będącymi pod wpływem  alkoholu lub narkotyków oraz ochronę przed agresją ze strony klientów, niejednokrotnie będących pod wpływem alkoholu, podobnie działających środków  lub z objawami choroby wymagającej specjalistycznej pomocy. Do tego kiedy zachowanie agresywnego klienta może stać się przestępstwem? Czynniki ryzyka i czynniki ochronne a także zapobiegnięcie niepożądanym skutkom zdarzenia. 
Na koniec przyszedł czas na studium przypadków, wzajemną wymianę  doświadczeń i dyskusję. Szkolenia cieszyły się bardzo  dużym zainteresowaniem.

Powrót na górę strony