Wiadomości

Gratulacje od Prezydenta Miasta Torunia

Data publikacji 28.06.2017

Policjant toruńskiej „drogówki” strażak i strażnik miejski odebrali listy gratulacyjne i wyróżnienia od Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Historię mł. asp. Rafała Dorobka z toruńskiej komendy, bryg Adama Rogaczewskiego i asp. Krzysztofa Szychulskiego z jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej dzięki nagraniu TVP 3 Bydgoszcz poznała cała Polska. Policjanci i strażacy, nie zważając na inne zdarzenie, podjęli błyskawiczną akcję, która uratowała życie tego dziecka. Chciałbym im gorąco podziękować za tę gotowość do ratowania życia, za postawę i wzorowe zachowanie – powiedział prezydent Michał Zaleski.

Dzisiaj policjant toruńskiej „drogówki” strażak i strażnik miejski odebrali listy gratulacyjne i wyróżnienia od Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Zaproszeni dzisiaj na godzinę 11:00 funkcjonariusze mogą być z siebie dumni w sytuacji jakich stali się uczestnikami. Historię mł. asp. Rafała Dorobka z toruńskiej komendy, bryg Adama Rogaczewskiego i asp. Krzysztofa Szychulskiego z jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej  dzięki nagraniu TVB poznała cała Polska. 23 czerwca 2017 roku do funkcjonariuszy policji i straży pożarnej, którzy wykonywali czynności służbowe po kolizji tira podbiegła kobieta. Przypomnijmy : Przed południem w Lubiczu pod Toruniem na drodze krajowej nr 10 przewrócił się Tir. Funkcjonariusze z ruchu drogowego z Torunia pojechali załatwić policyjną część „roboty” na tym zdarzeniu. Na miejscu byli też strażacy. Po wszystkim policjant i strażak nagrywali swoje relacje tego, co się zdarzyło na drodze, dla TVP 3 Oddział Bydgoszcz. W pewnym momencie w pobliżu tego miejsca zatrzymał się samochód, z którego wybiegła kobieta wzywając pomocy i krzycząc, że jej dziecko się dusi. Mł. asp. Rafał Dorobek w trakcie nagrania kątem oka dostrzegł co się dzieje. Zadziałał instynkt i jak sam mówi podświadomość. Przerwał wywiad i ruszył w stronę wzywającej pomocy. Jego kolega pobiegł do radiowozu wezwać pogotowie. Strażak pierwszy był przy dziecku. Już było ułożone głową w dół. Uderzenia miedzy łopatki nic nie dawały. Policjant dostał się pod chłopca, wsadził mu palce do buzi i wyciągnął folię, którą zadławił się maluch. Po chwili wszystko wróciło do normy. Dziecko odzyskało normalny oddech, a obsługa karetki zabrała 9-miesięcznego Tymona na konsultacje. Mł. asp. Rafała Dorobek od 10 lat służy w Policji, od początku w ruchu drogowym. To trudna praca, policjanci często udzielają pomocy rannym w wypadkach. Stąd ich wiedza w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanym, siłą rzeczy, jest większa. Często uczestniczył w szkoleniach organizowanych z pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym przypadku skorzystał z tej wiedzy w 100%. 

- To dramatyczne wydarzenie, które dobrze znamy z mediów, potwierdziło to, o czym mówię od lat i o czym torunianie doskonale wiedzą – mamy znakomicie przygotowane służby ratunkowe w naszym mieście. Policjanci i strażacy, nie zważając na inne zdarzenie, podjęli błyskawiczną akcję, która uratowała życie tego dziecka. Chciałbym im gorąco podziękować za tę gotowość do ratowania życia, za postawę i wzorowe zachowanie – powiedział prezydent Michał Zaleski. Podziękował także ekipie TVP3 Bydgoszcz, która będąc na miejscu wcześniejszego wypadku, bezzwłocznie udokumentowała to zdarzenie, dzięki czemu pokazała pracę strażaków i policjantów, ich poświęcenie, jak i promując właściwe zachowania w przypadku sytuacji zagrożenia życia.
- Nie ma nic ważniejszego niż ratowanie życia ludzkiego. Po to przecież tu służymy, żeby reagować na takie sytuacje i to  najlepiej jak umiemy. To pierwsze takie zdarzenie w mojej pracy, na pewno wiele mnie ono nauczyło. Wszyscy jesteśmy zadowoleni i dumni, że tak szybko i prawnie udało nam się zareagować. Cieszy to tym bardziej, że nasze służby, czyli policja i straż pożarna, a także ratownictwo medyczne, potrafią tak szybko, sprawnie i wspólnie działać – powiedział  dzisiaj Rafał Dorobek,  który brał udział w akcji. 
Tę umiejętność współpracy, odwagę i skuteczność potwierdzili także komendanci policji, straży miejskiej i straży pożarnej, obecni na spotkaniu.

Prezydent wyróżnił także strażnika miejskiego, Łukasza Jankowskiego, który w Nowy Rok, nie będąc na służbie, podjął akcję ratowania życia trzech osób uwięzionych w samochodzie w wyniku wypadku drogowego. Wcześniej, 21 czerwca 2017 r., Łukasz Jankowski otrzymał medal Prezydenta RP za ofiarność i odwagę, który wręczył mu wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. Jak wspominał podczas spotkania w Urzędzie Miasta, taka sytuacja jest ogromnym doświadczeniem, które uczy, jak się zachowywać w tak dramatycznych sytuacjach.
Po uroczystości wręczenia listów gratulacyjnych i pamiątkowych grawerów funkcjonariuszom i reporterom wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję uczestniczyć w pokazie pierwszej pomocy. Przeprowadził go funkcjonariusz straży miejskiej, który przypomniał jak podjąć akcję ratunkową dziecka, które się dusi.

Powrót na górę strony