Bezpieczne święta
Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. W tej przedświątecznej gorączce zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.
Okres gorączki świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży.
Podczas zakupów:
· Torebkę, saszetkę trzymaj z przodu tak, aby zawsze ją widzieć.
· Nie wypuszczaj z ręki portfela i torebki z dokumentami np. nie odkładaj ich na ladę.
· Nie noś portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni lub w zewnętrznych kieszeniach kurtki.
· Torebkę zawsze zamykaj, noś najlepiej obróconą zapięciem do ciała.
· Nie noś przy sobie dużej gotówki, radzimy płacić kartą, a pieniądze ulokować w kilku miejscach trudno dostępnych w ubraniu.
· Nie sprawdzaj, nerwowo czy masz portfel i dokumenty-w ten sposób skazujesz miejsce ich schowania.
· Nie pokazuj zawartości portfela płacąc za zakupy.
· Unikaj tłoku, który jest często sztucznie tworzony przez kieszonkowców i reaguj na potrącenia, szturchnięcia czy popchnięcia innych osób.
· Bądź czujny - kieszonkowcy to często osoby niewyróżniające się z tłumu, schludnie ubrane.
· Zwracaj uwagę na pozostawione bez właściciela paczki, torby itp. przedmioty – zgłoś ten fakt pracownikowi ochrony.
Podczas korzystania z bankomatów:
· zwróć uwagę na to, czy nie ma na nich umieszczonych np. nakładek, mini kamer lub innych urządzeń odbiegających od standardowego wyposażenia bankomatu. Mogą one służyć do kopiowania / zeskanowania naszej karty, a także „przechwycenia” twojego PIN-u. Jeśli zauważysz, że coś niepokojącego zawiadom o tym pracownika banku lub policję.
· upewnij się , że nikt nie obserwuje, jaki PIN wprowadzasz na klawiaturze urządzenia. Dobrą praktyką jest zasłanianie klawiatury np. portfelem lub dłonią podczas wprowadzania numeru PIN.
· Kod PIN do karty płatniczej/ kredytowej zapamiętaj! Nie zapisuj go bezpośrednio na karcie lub np. na kartce, która jest w portmonetce/ portfelu.
· Korzystając z karty płatniczej/kredytowej, nie udostępniaj nikomu numeru PIN do swojej karty.
· Pieniądze, karty płatnicze/kredytowe trzymaj np. w wewnętrznej(zamykanej) kieszeni odzieży, bądź też torebki. Ważnym jest, aby było to miejsce dobrze zabezpieczone i trudno dostępne.
Jeżeli jedziesz na zakupy samochodem:
· zaparkuj go w miejscu wyznaczonym - nie parkuj w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
· Wewnątrz zaparkowanego pojazdu nie pozostawiaj w widocznym miejscu żadnych przedmiotów, np. telefonów komórkowych, nawigacji samochodowej, radioodtwarzaczy, laptopów, bagażu.
· Nawet, gdy wysiadasz z samochodu tylko na chwilę nie zapomnij wyjąć kluczyków ze stacyjki.
· Wysiadając z samochodu sprawdź czy dobrze zamknąłeś drzwi i okna pojazdu.
· Dokumenty pojazdu, kluczyki należy dobrze schowaj, aby nie narazić się na ich zgubienie i kradzież.
· Nie zostawiaj w skrytkach samochodu kluczyków zapasowych czy dokumentów pojazdu. Jeżeli pojazd zostanie skradziony ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
· Wkładając zakupy do bagażnika nie zostawiaj na dachu samochodu, torebki, saszetki lub kluczy.
· Nawet opuszczając pojazd na chwilę załóż blokadę, uruchom autoalarm itp.
Włamywacze nie świętują
Wiele osób ograniczy szaleństwo świątecznych zakupów jedynie do kupna prezentów. Wyjadą na święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednak nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring itp. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Bezpieczeństwo na drodze
Podczas świąt często wyjeżdżamy do bliskich. Musimy zrobić wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić. Pamiętajmy o wcześniejszym przygotowaniu auta do panujących na drodze warunków.
Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych. Pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii.
Uwzględniając powyższe rady, dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale i naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące święta Wielkiej Nocy upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.