Wiadomości

,,Toruński Głos Profilaktyki”

Data publikacji 10.04.2017

7 kwietnia 2017 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu miało miejsce wydarzenie pod nazwą ,,Toruński Głos Profilaktyki”. Akcja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. W spotkaniu udział wzięli m. in. uczniowie z kujawsko-pomorskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Przedsięwzięcie zostało uroczyście otwarte przez Pana Waldemara Gancarza (Dyrektora II LO w Toruniu) oraz insp. Macieja Lewandowskiego (Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu).

Po krótkim powitaniu na wszystkich gości czekało szereg atrakcji. W pierwszej części spotkania swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie z II LO w Toruniu w spektaklu profilaktycznym pt. ,,Kopciuszek-czyli wszystko się może zdarzyć…” odważnie mówiącym o tym, jak bronić się przed zażywaniem używek takich jak dopalacze, narkotyki, papierosy czy alkohol. Program artystyczny wywołał burzę oklasków z widowni. Po części artystycznej ,,Toruński Głos Profilaktyki” przedstawił szeroki wachlarz zajęć warsztatowych zarówno dla młodzieży, jak i ich opiekunów. Podinsp. Krzysztof Lewandowski 
I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu wygłosił prelekcję dla nauczycieli nt. ,,Problematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w kontekście współczesnych zagrożeń”. Natomiast funkcjonariusze KMP w Toruniu asp. Małgorzata Świątkowska-Olewińska, asp. szt. Dariusz Olewiński, sierż. szt. Łukasz Juras prowadzili warsztaty kryminalistyczne pod nazwą ,,Śladami technik kryminalistycznych” podczas, których uczniowie zapoznali się z tajnikami pracy technika kryminalistyki. Młodzież miała okazję przeprowadzić oględziny upozorowanego miejsca zdarzenia, w taki sposób, jak odbywa się to w rzeczywistości . Ujawniali i zabezpieczali ślady kryminalistyczne, a także wykonywali niezbędną dokumentację procesową. Funkcjonariuszka z Wydziału Ruchu Drogowego st. sierż. Agnieszka Bubień prowadziła warsztaty pod nazwą ,,Bezpieczny pieszy”, na których młodzież przy wykorzystaniu tzw. ,,Magicznej tuby” pokazała, jak ważne jest noszenie po zmroku elementów odblaskowych.  Uczestnicy warsztatów za pomocą alkogogli i narkogogli mogli przekonać się, jak widzi osoba będąca pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Problemem okazało się prawidłowe przejście kilku kroków. Dzięki temu uczniowie mogli sobie wyobrazić, jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest wsiadanie ,,pod wpływem” za kierownicę. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem podczas, których młodzież brała aktywny udział zadając wiele merytorycznych pytań.

 

Powrót na górę strony