Wiadomości

Bezpieczne ferie zimowe

Data publikacji 24.01.2017

Od najbliższego tygodnia na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego rozpoczynają się ferie zimowe, które potrwają do 12 lutego. Dla wielu z nas jest to czas odpoczynku od codzienności oraz zabawy w zimowych sceneriach. Zadbajmy o to by cieszyć się czasem wolnym i bez przygód lub niemiłych niespodzianek bezpiecznie powrócić z zimowych wakacji.

Od  najbliższego tygodnia na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego rozpoczynają się ferie zimowe, które potrwają do 12 lutego. Wielu z nas może ten czas wykorzystać na odpoczynek od codzienności. Niskie temperatury oraz opady śniegu pozwalają również myśleć o planowaniu wyjazdu na narty czy zabawach na lodowiskach.

 

Policjanci radzą, jak spędzić ten czas bezpiecznie:

 

  • Korzystaj z wyznaczonych miejsc do zjazdów, ślizgawek i lodowisk, a nie lodowych tafli tworzących się na naturalnych zbiornikach czyli jeziorach, bagienkach, czy rzeczkach. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem. Na akwenach, gdzie woda jest  ciągle żywa, nie jesteś w stanie przewidzieć jak zachowa się lód kilka centymetrów od brzegu. W przypadku, gdy jesteś świadkiem załamania się lodu pod kimś zadzwoń po pomoc na numer alarmowy 112 lub 997, 998, 999 podając bardzo dokładną lokalizację miejsca zdarzenia

W sytuacji załamania się lodu :

- nie wpadaj w panikę

- nie wykonuj zbędnych ruchów

- złap się krawędzi lodu, wykonuj ruchy nogami, aż ciało przyjmie pozycję poziomą

- staraj się wypełznąć na lód

- trzymaj się mocno rzuconego sprzętu przez inną osobę

  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni. Usuń z trasy zjazdu niebezpieczne przedmioty np. konary drzew, gałęzie, butelki, puszki, zagrażające zdrowiu i życiu Twojemu i innych
  • Sprawdź stan sprzętu, z którego korzystasz podczas zjazdów. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy
  • Unikaj miejsc, w których znajdują się zwisające sople lodów. Poinformuj odpowiednie służby, mające możliwość ich  usunięcia
  • Nie rzucaj mocno ubitymi śnieżkami w pojazdy oraz innych uczestników zabawy. Takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego
  • Organizuj kulig pod nadzorem osób dorosłych oraz nie podpinaj sanek do samochodu
  • Sprawdź dokładnie miejsce, do którego udajesz się na wypoczynek (m.in. czy zakwaterowanie posiada numer stacjonarny, a także opinie innych osób, które tam były). Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek po dojeździe na miejsce.

 

 

Jeżeli planujesz podróż na ferie zimowe samochodem:

 

  • zadbaj o prawidłowe przygotowanie samochodu na ten okres (w tym sprawdzenie podzespołów auta, wymiana opon i płynów na zimowe)
  • przed podróżą wyjdź 5-10 minut wcześniej i odśnież samochód z zalegającego na nim opadu i lodu
  • sprawdź czy auto jest właściwie wyposażone (czy znajdują się w nim przede wszystkim trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica)
  • dostosuj prędkość oraz jazdę do panujących warunków atmosferycznych
  • bezpiecznie włączaj się do ruchu i ustępuj pierwszeństwa przejazdu – kilka sekund cierpliwości uchroni Cię przed kolizją lub wypadkiem
  • sygnalizuj odpowiednio wcześniej planowane manewry na drodze
  • bądź spokojny podczas podróży i staraj się przewidzieć zachowania innych uczestników ruchu oraz stosuj zasadę „ograniczonego zaufania”
  • zachowuj bezpieczną odległość od poprzedzającego Cię samochodu
  • zwracaj uwagę na zmiany organizacji ruchu – nie jeździj na pamięć
  • unikaj brawury i nie przeceniaj własnych możliwości za kierownicą

 

Jeśli wybierasz się w daleką podróż (np. zimowy wyjazd na kilka dni) zaplanuj ją z dokładną mapą drogową, biorąc pod uwagę aktualną szczegółową prognozę pogody dla regionów, przez które będziesz przejeżdżać. Na otwartym terenie mogą tworzyć się wysokie zaspy śnieżne, a pod wpływem wiatru sytuacja może dynamicznie się zmieniać. Dodatkowo w rejonach górzystych należy liczyć się z trudnymi podjazdami – przy oblodzonej, śliskiej nawierzchni nawet niewielkie wzniesienie bywa trudne do pokonania. Warto wtedy zaopatrzyć się w łańcuchy na koła.

Pamiętaj również o poinformowaniu bliskich i znajomych o planowanym wyjeździe, a także sprawdź czy masz ubezpieczenie, gwarantujące pomoc drogową w razie awarii.

Zabierz ze sobą w pełni naładowany telefon komórkowy, ładowarkę samochodową, latarkę oraz zapasowe baterie i dodatkowy jaskrawy element odzieży, zapewniający zauważenie z dalszych odległości przez innych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony