Wiadomości

Inwestujmy w bezpieczeństwo

Data publikacji 13.11.2014

Wyposażajmy nasze mieszkania w czujniki, które zaalarmują
domowników o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Chodzi o detektory dymu i czadu. Przypomnijmy
sobie kiedy ostatni raz specjalista sprawdzał
wentylację w naszym mieszkaniu lub ...

Wyposaży nasze mieszkania w czujniki, które zaalarmują domowników o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Chodzi o detektory dymu i czadu. Przypomnijmy sobie kiedy ostatni raz specjalista sprawdzał  wentylację w naszym mieszkaniu lub robiliśmy przegląd kominów.

Ostatnie ciepłe dni. Rozpoczęcie sezonu grzewczego mamy  już jednak za sobą. Być  może to dobry moment, aby przypomnieć sobie kilka ważnych zasad bezpieczeństwa obchodzenia się z ogniem i używania urządzeń grzewczych. Pamiętajmy, że pożar jest jednym z podstawowych zagrożeń w domu. Niebezpieczeństwo występuje wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z otwartym ogniem (np. kominki lub piece stałopalne), z urządzeniami elektrycznymi osiągającymi wysokie temperatury lub w pomieszczeniach, gdzie przebywają osoby palące. Pożar może być też wywołany przegrzewaniem się elementów instalacji elektrycznych.

Każdemu pożarowi towarzyszy wzrost temperatury i powstawanie dymu. Alarmy (detektory) służą do monitorowania pomieszczeń pod kątem nadmiernego wzrostu temperatury i zadymienia. Umożliwiają podjęcie odpowiednich działań zanim poziom zagrożenie pożarem stanie się niebezpieczne dla zdrowia i życia osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Policjanci i strażacy zachęcają również do zakupu i wyposażania naszych mieszkań w czujniki czadu i dymu. Dotyczą one nie tylko właścicieli pieców opalanych węglem. Popularne kominki mogą również nieść takie zagrożenie. Wobec tego jeżeli posiadasz kominek, piec centralnego ogrzewania, kuchenkę ,piec kaflowy, podgrzewacz wody (tzw. junkers), połączony z domem garaż, lub jakieś urządzenie gazowe, palone drewnem, węglem, olejem opałowym itp. potrzebujesz odpowiednich czujników. Zainwestowana  w czujnik kwota jest jednocześnie inwestycją w nasze bezpieczeństwo. Wydane pieniądze    niewspółmierne w stosunku do wartości  bezcennego zdrowia i życia nas oraz tych których kochamy.

 POLICJA I PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA w TORUNIU

OSTRZEGA :

 SEZON GRZEWCZY I PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW URZĄDZEŃ :

 

Sezon grzewczy jaki się rozpoczął, związany jest z użytkowaniem pieców opalanych różnymi rodzajami paliw, ale też korzystaniem z urządzeń dogrzewających. Niewłaściwe ich używanie niesie za sobą zagrożenie pożarami. Pożary oraz miejscowe zagrożenia  jakie powstają z winy lokatorów spowodowane są głównie nieostrożnym/nieodpowiednim użytkowaniem elektrycznych i gazowych urządzeń grzewczych, których sprawność nie jest okresowo sprawdzana przez osoby uprawnione, posiadające stosowną wiedzę w tej dziedzinie.

Rażącym naruszeniem zasad bezpieczeństwa pożarowego, zagrażającym zdrowiu lokatorów, jest używanie do rozpalania ognia w piecu substancji łatwopalnych typu rozpuszczalniki, benzyny itp.

Może to nieść przede wszystkim zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, ale ogień to także żywioł, który może zabrać niejednokrotnie dobytek całego życia i pozbawić dachu nad głową wiele rodzin.

Przed zimą warto przypomnieć sobie kilka zasad:

* zadbaj o drożność przewodów kominowych. (To nie tylko Twój prawny obowiązek, ale też moralny względem siebie i innych)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) jasno precyzuje terminy usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, a mianowicie:

* co najmniej raz na 3 miesiące od palenisk opalanych paliwem stałym, w zakładach żywienia zbiorowego i usług gastronomicznych,

* co najmniej raz na 6 miesięcy od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym,

*  w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, płynnego i gazowego usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Poza przestrzeganiem w/w przepisów należy stosować zasady zdrowego rozsądku a w szczególności przy eksploatacji elektrycznych urządzeń grzejnych i kuchenek gazowych.

Eksploatując elektryczne urządzenia ogrzewcze należy:

·         użytkować je sprawne technicznie i w sposób zgodny z przeznaczeniem oraz warunkami określonymi przez producenta,

·         ustawiać je w bezpiecznej odległości, co najmniej 0,5 m od wszelkich materiałów palnych oraz ustawiać je bezpośrednio na podłożu niepalnym,

·         użytkować je tylko pod dozorem, w trakcie obecności domowników w mieszkaniu.

·         pod dozorem należy również użytkować urządzenia gazowe (kuchenki, piecyki itp.) zasilane z sieci gazu ziemnego oraz gazu z butli (propan - butan).

Niedopuszczalne jest równoczesne korzystanie w jednym budynku

 z instalacji gazu ziemnego i gazu płynnego z butli.

 

URZĄDZENIA GAZOWE

- instalując  w budynku i zasilane gazem  powinny spełniać takie warunki jak:

1.     w jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli,

2.     w  pomieszczeniu, w którym instalujesz butlę, należy zachować temperaturę niższą niż 35ºC,

3.     instaluj ją  wyłącznie w pozycji pionowej,

4.     zabezpiecz  przed uszkodzeniami mechanicznymi,

5.     między butlą a urządzeniem promieniującym ciepło, z wyłączeniem zestawów urządzeń gazowych z butlami, należy zachować odległość co najmniej 1,5 m,

6.     nie należy umieszczać jej w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń mogących powodować iskrzenie,

GDY ZAUWAŻYSZ USZKODZENIA -kuchenki, butli gazowej lub  urządzenia gazowego :

·         natychmiast zakręć zawór przy urządzeniu gazowym,

·         nie włączaj żadnych urządzeń elektrycznych,

·         nie zapalaj zapałek, zapalniczek czy papierosa,

·         otworzyć okna i przewietrz pomieszczenia,

·         zawiadom właściciela, zarządcę budynku oraz pogotowie gazowe o zagrożeniu pod numerem 992

 UWAGA: Nie  podejmuj  samodzielnie prób naprawy instalacji gazowych metodami gospodarczymi.

UWAGA – „CZAD”

W Polsce każdego roku, z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej, umiera ok. 100 osób, a kilka razy więcej ulega zatruciu wymagającym hospitalizacji. Przeważająca większość wypadków śmiertelnych zdarza się między 1 listopada a 31 marca. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Czad  jest także zjawiskiem, który często powstaje także  w czasie pożaru.


Sytuacją, która może zagrozić naszemu zdrowiu jest nieprawidłowe działanie gazowych urządzeń grzewczych. Podstawową przyczyną zatruć podczas np. kąpieli w łazienkach, gdzie temperaturę wody podnosi gazowy podgrzewacz  jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna i brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to skumulowanie w pomieszczeniu tlenku węgla, który nie jest wydalany na zewnątrz poprzez komin, lub dostaje się do wnętrza poprzez jego nieszczelności.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym,

Jego powstanie może  wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.

Jest on  nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania, które może przebiegać w naszym piecu, a spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do spalania całkowitego, w trakcie którego powstaje dwutlenek węgla, czyli gaz który wydychamy także w procesie oddychania.

Aby zapobiec zatruciu należy pamiętać żeby:


• uchylić okno w mieszkaniu, podczas korzystania z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
• nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
• przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej    osoby,
• dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia, zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek min. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku,
• użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta: kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych,
• stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i         zakresie       stosowania  danego        urządzenia,
• w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
• systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
• często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie     okien,
• rozmieścić czujniki tlenku węgla w części domu, w której sypia twoja rodzina, dla zwiększenia bezpieczeństwa, dodatkowe czujniki warto umieścić w każdym pomieszczeniu,
• nie spalać węgla drzewnego w domu, garażu, na zamkniętej werandzie itp., jeżeli pomieszczenia te nie mają odpowiedniej wentylacji,
• nie zostawiać samochodu w garażu z pracującym silnikiem, nawet jeżeli drzwi do garażu         pozostają     otwarte,
• nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla:


- ból głowy,
- zawroty głowy,
- ogólne zmęczenie,
- duszność,
- trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny,
- senność,
- nudności.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.


Zasady udzielenia pomocy przy zatruciu tlenkiem węgla:


• należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
• jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
• rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać, aby nie dopuścić do wychłodzenia,
• wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112),
        
Jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.   

Jak  zapobiec powstawaniu tlenku węgla i jego przenikaniu do mieszkań, spełniając cztery podstawowe warunki bezpiecznego użytkowania urządzeń spalających                 gaz         takich         jak:
1) prawidłowa instalacja, (zainstalowania lub wymiany piecyka gazowego może dokonać jedynie uprawniony specjalista, zgodnie z instrukcją producenta),
2) stały dopływ świeżego powietrza, (zasłanianie kratek wentylacyjnych, zarówno nawiewnej w drzwiach do łazienki, jak i wywiewnej na wlocie do przewodu wentylacyjnego,      grozi  śmiertelnym                   zatruciem),
3) swobodny odpływ spalin (piecyk gazowy powinien być szczelnie przyłączony do przewodu spalinowego, a przewód spalinowy musi być szczelny i drożny),
4) właściwa eksploatacja zapewniająca dobry stan techniczny urządzenia gazowego (urządzenia gazowe powinny być utrzymywane w czystości i w dobrym stanie technicznym, a także okresowo kontrolowane zgodnie z zaleceniami producenta).
W trosce o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny do obowiązku prawidłowego użytkowania sprawnego urządzenia grzewczego powinien się poczuwać każdy użytkownik tych urządzeń.

W budynkach  wielorodzinnych  zwłaszcza  w zwartej zabudowie zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji:

- składowanie materiałów palnych na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji lub umieszczanie przedmiotów na tych drogach w sposób zmniejszający ich szerokość albo wysokość poniżej wymaganych wartości,

- składowanie materiałów palnych (odzież, meble, makulatura) na nie użytkowanych poddaszach, strychach czy też na drogach komunikacji ogólnej  np. w piwnicach, a w szczególności gdy materiały te są składowane bezpośrednio przy nieszczelnych przewodach kominowych.

 

Istotny  wpływ na poziom bezpieczeństwa pożarowego mają mieszkańcy budynków, co potwierdza corocznie ilość i zakres prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych w obiektach mieszkalnych.

Przestrzeganie przez właścicieli, zarządców i mieszkańców zasad bezpieczeństwa pożarowego w budynkach mieszkalnych, w szczególności podczas użytkowania urządzeń oraz instalacji grzewczych ograniczy ilość pożarów tylko i wyłącznie do zdarzeń losowych, nie spowodowanych działaniem człowieka.

 

 

podinsp. Wioletta Dąbrowska

Powrót na górę strony