Wiadomości

Nietrzeźwy weekend na drogach

Data publikacji 08.04.2014

Wczoraj (30.03) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego toruńskiej komendy przeprowadzili w Toruniu akcję prewencyjną „trzeźwy poranek”. W czasie działań funkcjonariusze skontrolowali trzeźwość blisko 1700 kierowców. Dziesięciu z nich ...

Wczoraj (30.03) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego toruńskiej komendy przeprowadzili w Toruniu akcję prewencyjną „trzeźwy poranek”. W czasie działań funkcjonariusze skontrolowali trzeźwość blisko 1700 kierowców. Dziesięciu z nich jechało „na podwójnym gazie”. Podczas całego weekendu toruńscy policjanci zatrzymali w sumie 19 osób, które zdecydowały się na jazdę po alkoholu.


Wczoraj (30.03) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w godzinach od 3:00 do 11:00 przeprowadzili w Toruniu akcję prewencyjną „trzeźwy poranek”. W tym czasie funkcjonariusze skontrolowali trzeźwość blisko 1700 osób. Efektem ich służby było zatrzymanie dziesięciu kierujących pod wpływem alkoholu. Pięciu z nich było w stanie po użyciu alkoholu (mieli nie więcej niż pół promila) a pięciu w stanie nietrzeźwości. Podczas całego weekendu toruńscy policjanci zatrzymali w sumie 19 osób, które zdecydowały się na jazdę po alkoholu. Niechlubnym „rekordzistą” okazał się 24-letni kierowca osobowej hondy zatrzymany przez policjantów z Lubicza w niedzielę około godz. 13:30. Mężczyzna mając ponad dwa promile alkoholu w organizmie wjechał w płot posesji na terenie gminy Czernikowo. 24-latek jechał sam, po zdarzeniu nie wymagał hospitalizacji.

Mimo wielu apeli toruńscy policjanci wciąż zatrzymują nietrzeźwych kierujących na drogach powiatu. Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policjanci przypominają konsekwencje karne tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji.
Stan powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza)  stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia nawet do 15 lat.

st. sierż. Wojciech Chrostowski
Powrót na górę strony