Funkcjonariusze toruńskiej drogówki z międzynarodowym certyfikatem ratownika medycznego
Data publikacji 01.10.2013
Dwóch funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego zdobyło międzynarodowy certyfikat ratownika medycznego (Emergency First Response). Jako dwójka spośród dwudziestu osób, które zostały zakwalifikowane do czwartego etapu pozytywnie zaliczyli ...
W minioną sobotę (21.09) w godz. 8.30- 19.00 w Bydgoszczy odbył się czwartego etap szkolenia wraz z egzaminem praktycznym i teoretycznym ratowników medycznych. W egzaminie brało udział 20 osób. Z wynikiem pozytywnym egzamin zaliczyło zdobywając jednocześnie międzynarodowy certyfikat Ratownika Medycznego (Emergency First Response) dwóch funkcjonariuszy garnizonu toruńskiego st. sierż. Maciej Dankowski i st. sierż. Tomasz Wrzesień. Obaj funkcjonariusze od kilku lat służą w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.
Cykl szkoleń rozpoczął się już w czerwcu bieżącego roku. Wówczas Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy rozpoczęło realizację projekt zatytułowanego „Promowanie motopozytywnych zachowań wśród użytkowników dróg – Motopozytywni” współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez zmianę wzajemnych relacji między różnymi grupami uczestników ruchu drogowego. Jako cele szczegółowe wskazano:
- wzrost zaufania społecznego, podniesienie oceny pracy Policji oraz poziomu poczucia bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności – wykwalifikowana kadra,
- poprawę wizerunku Policji – aktywne i kompetentne służby,
- wzrost kwalifikacji zawodowych wśród funkcjonariuszy Policji w aspekcie udzielania pierwszej pomocy, zabezpieczania miejsca wypadku i techniki jazdy na motocyklu,
- poprawę systemu doskonalenia poprzez realizację projektu zgodnego z oczekiwaniami beneficjentów szkoleń,
- podniesienie wiedzy motocyklistów w zakresie przyczyn i skutków wypadków drogowych, techniki jazdy na motocyklu oraz zasad udzielania pierwszej pomocy,
- zmianę podejścia do motocyklistów innych użytkowników dróg, budowanie pozytywnych relacji między uczestnikami ruchu drogowego oraz tworzenie pozytywnego wizerunku motocyklistów wśród innych użytkowników dróg poprzez promowanie pozytywnych zachowań na drodze.
Przedsięwzięcie składa się z 6 etapów:
Pierwszy z nich obejmował 3 szkolenia teoretyczne po 8 godzin dla motocyklistów-cywilów i 18 funkcjonariuszy pełniących służbę na motocyklach:
- bezpieczeństwo w ruchu drogowym,
- zabezpieczenie miejsca zdarzenia drogowego i pierwsza pomoc,
- techniki jazdy motocyklem,
Uczestnicy byli podzieleni na 3 grupy a szkolenia odbyły się w salach Polskiego Związku Motorowego/oddział w Bydgoszczy.
Drugi etap objął praktyczne szkolenie z doskonalenia jazdy na motocyklach zakończone egzaminem, które odbyły się na torze kartodromu PZM. Trzeci etap objął 8-godzinne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia drogowego dla funkcjonariuszy jednostek Policji woj. kujawsko-pomorskiego pełniących służbę na ulicach regionu. Czwarty etap to 10-godzinny kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy wraz z możliwością uzyskania certyfikatu EFR (Emergency First Response). Do szkolenia zakwalifikowano 20 osób, które uzyskały najlepsze wyniki na egzaminie w ramach II etapu.
To jednak nie koniec przedsięwzięcia, bowiem w ramach kolejnego etapu w dniu 28.09.2013r. na kartodromie Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy odbędzie się pikniku promujący motopozytywne zachowania .
Ostatni i z kolei szósty obejmuje w dniach 24-25.10.2013r. organizację dwudniowej konferencji zatytułowanej „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – możliwości i perspektywy poprawy bezpieczeństwa” w której będą uczestniczyli przedstawiciele kadry kierowniczej Komendy Głównej Policji w Warszawie, 16 Komend Wojewódzkich Policji w Polsce, przedstawiciele organizacji społecznych, samorządów lokalnych i instytucji publicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach w kraju.