ZAGINIENI MAŁOLETNI
Dzisiaj tj. 28.06.2012r. około godz. 9.30 toruńscy policjanci w jednym z bloków przy ul. Gagarina odnaleźli trójkę zaginionych nastolatków. Wczoraj ich zaginięcia zgłosili rodzice , zaniepokojeni brakiem kontaktu ze swoimi pociechami.
W miniony poniedziałek tj. 25.06.2012 do Komisariatu Policji Toruń Śródmieście zgłosiła się zaniepokojona matka 16 -letniego chłopca, który w sobotę ubiegłego tygodnia wyszedł z domu i do niego nie powrócił . Tego samego dnia wieczorem nastolatek sam wrócił do miejsca zamieszkania.
Wczoraj tj. 27.06.2012 ta sama kobiet poinformowała kryminalnych, że jej syn przespał noc z poniedziałku na wtorek wyszedł z domu i znów nie powrócił a ona nie ma z nim kontaktu.
Również wczoraj mundurowi z tego samego komisariatu około 8.00 przyjęli zgłoszenia od zaniepokojonego ojca o zaginięciu 14- latka. Kolejne zgłoszenie wpłynęło około godz. 21.00 tego samego dnia od rodziców 14- letniej dziewczyny. Dwoje ostatnich nastolatków wyszło ze swoich domów dnia poprzedniego i do chwili zgłoszenia do niego nie wróciło ani nie skontaktowali się z rodziną.
Dzisiaj w piwnicy jednego z bloków przy ul. Gagarina funkcjonariusze odnaleźli trójkę zaginionych nastolatków.
Ilość przyjmowanych przez policjantów zgłoszeń o zaginięciach nasila się w miesiącach wakacyjnych. Powodem mogą być m.in. problemy szkolne i zbliżający się koniec roku szkolnego, chęć przeżycia przygody, wpływ nowo zawartych znajomości, namowa rówieśników lub problemy wynikające z dojrzewania i młodzieńczej fascynacji drugą osobą.
Z policyjnych statystyk wynika, że 2011 roku w powiecie toruńskim odnotowano, aż 34 przypadki zaginięć dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Dziewięć z nich miało miejsce w okresie od czerwca do sierpnia.
Większość dzieci odnajduje się po kilku godzinach lub w pierwszej dobie od zgłoszenia. Niestety taki samowolne oddalenie się z domu może narażać je na wiele niebezpieczeństw wpływ osób, które wcześniej weszły w konflikt z prawem.
Młodzi nie zwracają się o pomoc do rodziców, ponieważ często obawiają się braku zrozumienia ze strony opiekunów dla swoich problemów. Z drugiej strony niejednokrotnie zdarza się , że rodzice nie rozmawiają z nimi o ich sprawach.
Wykaż zainteresowanie jego osobą i nawiąż z nim codzienny kontakt zadając mu choćby pytanie: Jak Ci minął dzień ? Jak Twoje sprawy.
Będzie to dla niego sygnał, że to co jego dotyczy też jest ważne dla Ciebie.
Policja apeluje do rodziców :
- Próbujmy więcej rozmawiać ze swoimi dziećmi,
- Nie zrażajmy się tym, że często nie zachowują się tak, jakbyśmy tego oczekiwali.
- Próbujmy zdobyć od swojej pociechy jak najwięcej informacji o ich znajomych, mieć dostęp do kontaktu z nimi lub z ich rodzicami. Dobrze jest znać adresy ich zamieszkania. Te dane bardzo pomagają w sytuacji niezapowiedzianego, samodzielnego oddalenia się małoletniego z domu.