Wiadomości

Nawierzchnia po deszczu - rady dla kierowców

Data publikacji 16.07.2025

W ostatnim czasie częściej pojawiają się opady deszczu. Takie warunki pogodowe mogą stwarzać zagrożenia na drodze. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dla wszystkich kierowców.

Opady deszczu powodują znaczące pogorszenie warunków jazdy, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka wypadków. Policjanci przypominają kierowcom, jak sprawić, by w czasie ulewy było możliwie bezpiecznie.

Podczas jazdy w ulewnym deszczu lub burzy zwolnij i upewnij się, że masz włączone światła.

Zachowuj bezpieczną (większą niż przy dobrych warunkach atmosferycznych) odległość od pojazdów, które jadą przed Tobą. Mokra nawierzchnia zawsze oznacza dłuższą drogę hamowania.

Unikaj poruszania się blisko krawężnika jezdni. Tam zbiera się najwięcej wody i powstają głębokie kałuże. Mogą one skrywać ubytki w nawierzchni. Wjeżdżając w nie, narażamy się na uszkodzenie zawieszenia. Poza tym jazda przez kałuże może doprowadzić do zjawiska tzw. „aquaplaningu”. To sytuacja, gdy pojazd wpada w poślizg po utracie przyczepności w wyniku zbyt dużej ilości wody, której nie są w stanie odprowadzić opony. W takiej sytuacji nie wolno nagle hamować ani kręcić kierownicą. Delikatnie ujmij gazu, aż samochód zwolni, a Ty znowu poczujesz drogę pod kołami. Jeśli musisz zahamować, hamuj pulsacyjnie, chyba że masz ABS, który w razie potrzeby skutecznie zastępuje takie hamowanie.

Pamiętaj o tym, że wjeżdżając w kałuże na skraju drogi, możemy ochlapać pieszych idących chodnikiem lub poboczem.

W czasie deszczu intensywniej parują szyby od wewnątrz. Pamiętaj o włączeniu nawiewu i skierowaniem go na szyby. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możemy też lekko uchylić któreś z okien.

Podczas intensywnych opadów deszczu, kiedy widoczność jest zbyt mała, a wycieraczki nie nadążają ze zbieraniem wody z przedniej szyby, zjedź na pobocze i zatrzymaj się.

Upewnij się, że miejsce postoju jest bezpieczne (nie należy wybierać miejsc pod drzewami czy liniami wysokiego napięcia – wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne).

Pozostań w samochodzie, który jest najbezpieczniejszym miejscem w przypadku uderzenia pioruna podczas burzy.

Podczas postoju włącz światła awaryjne.

Unikaj zalanych wodą dróg (w szczególności pod wiaduktami lub w naturalnych obniżeniach terenu).

Szerokiej drogi!


autor: ZKS KMP w Toruniu
publikacja: mł. asp. Sebastian Pypczyński

Powrót na górę strony