Wiadomości

Przemoc rówieśnicza to nie zabawa, reagujmy zanim będzie za późno

Data publikacji 08.05.2025

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu apelują: przemoc wśród dzieci i młodzieży to poważny problem społeczny, który wymaga natychmiastowej reakcji. Nie ma zgody na agresję, zarówno w sieci, jak i w codziennym życiu. Bardzo niebezpieczne są zachowania o charakterze pseudokibicowskim, na nie policjanci reagują z całą stanowczością, a sprawy te trafiają zawsze do sądu.

Zjawisko przemocy rówieśniczej, zarówno fizycznej, psychicznej, jak i internetowej, niestety wciąż pozostaje aktualnym problemem wśród dzieci i młodzieży.
Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Toruniu obserwują różne formy agresywnych zachowań, od wykluczania i wyśmiewania, po groźby, a nawet rękoczyny.

Coraz częściej dochodzi także do sytuacji, w których młodzi ludzie, pod wpływem emocji, chęci przynależności, czy presji grupy, dopuszczają się przemocy motywowanej sympatią do różnych klubów sportowych, czyli tzw. zachowań o podłożu pseudokibicowskim.
Tego typu agresja, to poważny problem. Ważne jest, by odpowiednio szybko zareagować, by po pierwsze ochronić ofiarę, a po drugie z całą stanowczością powstrzymać agresora, dając mu wyraźny sygnał, że nie będzie zgody na tego typu formy przemocy.
Każdorazowo, po uzyskaniu takiej informacji policjanci gromadzą dokumentację, po czym przekazują ją do sądu rodzinnego.

Funkcjonariusze obserwują, że ci młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie może nieść ich zachowanie, a one mogą być bardzo dotkliwe.
Sąd, w ramach przeciwdziałania demoralizacji i w związku z dopuszczeniem się przez młodzież popełniania czynów karalnych może podjąć decyzję m.in.: o objęciu nieletniego nadzorem kuratora, skierowaniu do ośrodka kuratorskiego lub umieszczeniu w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo zakładzie poprawczym.

Policjanci regularnie prowadzą działania profilaktyczne, odwiedzają szkoły, placówki opiekuńcze i miejsca spotkań młodzieży. Ich celem jest edukacja i rozmowa o przemocy, jej skutkach oraz sposobach zapobiegania.
Policjanci zwracają się do rodziców, opiekunów, pedagogów i innych osób, by nie byli obojętni. Zauważone przejawy przemocy należy zgłaszać odpowiednim służbom. Do dyspozycji mieszkańców pozostają także dzielnicowi, którzy służą pomocą i poradą w sytuacjach wychowawczych.

Autor: asp. Dominika Bocian
Publikacja: asp. Dominika Bocian

 

Powrót na górę strony