"Toruński Głos Profilaktyki" z udziałem funkcjonariuszy
Pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty odbył się IV „Toruński Głos Profilaktyki” pod hasłem „Wybieram marzenia - nie uzależnienia”. Wydarzenie zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 17 w Toruniu zgromadziło przedstawicieli różnych środowisk, którzy wspólnie promowali świadome życie wolne od uzależnień. Wśród uczestników byli również policjanci z toruńskiej komendy, którzy aktywnie włączyli się w rozmowy i działania profilaktyczne.
Wczoraj (10.04.2025), na terenie Szkoły Podstawowej nr 17 w Toruniu odbyła się czwarta edycja "Toruńskiego Głosu Profilaktyki" pod hasłem "Wybieram marzenia - nie uzależnienia". Honorowy patronat nad inicjatywą objęli Prezydent Miasta Torunia, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.
To wyjątkowe wydarzenie poświęcone jest profilaktyce uzależnień oraz promowaniu zdrowego stylu życia wśród młodzieży. Tegoroczna edycja wpisała się w ogólnopolski program edukacyjno-profilaktyczny „Przyszłość a Ty”, który od lat kierowany jest do młodych ludzi. Przedsięwzięcie zgromadziło licznych uczniów toruńskich szkół, nauczycieli, ekspertów, przedstawicieli służb, samorządów i instytucji, a także funkcjonariuszy toruńskiej Policji. Obecność I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu komisarza Tomasza Markowskiego oraz toruńskich funkcjonariuszy miała na celu nie tylko wsparcie przedsięwzięcia, ale również aktywne zaangażowanie w działania edukacyjne skierowane do młodzieży.
W programie tej cennej inicjatywy znalazły się liczne warsztaty tematyczne poświęcone profilaktyce uzależnień oraz budowaniu poczucia własnej wartości. Młodzież miała możliwość uczestnictwa w spotkaniach z psychologami, pedagogami i przedstawicielami służb mundurowych, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na uczestników czekały różnorodne atrakcje, w tym występy artystyczne oraz stoiska informacyjne.
Funkcjonariuszki z wydziału prewencji prowadziły rozmowy z uczniami na temat zagrożeń wynikających z sięgania po substancje psychoaktywne, wskazywały na konsekwencje prawne i zdrowotne takich decyzji oraz zachęcały do podejmowania pozytywnych aktywności, takich jak rozwijanie pasji czy sport. Policyjni wodniacy przybliżyli młodym ludziom zasady bezpiecznego korzystania z akwenów i przypominali o odpowiedzialnych zachowaniach nad wodą. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyło się stanowisko technika kryminalistyki, który zaprezentował, na czym polega jego codzienna praca. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska specjalistycznym narzędziom, które wykorzystywane są podczas zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia.
Dzięki zaangażowaniu uczestników młodzież otrzymała nie tylko wiedzę na temat zagrożeń, ale przede wszystkim inspirację do podejmowania mądrych i odpowiedzialnych decyzji.
autor: mł. asp. Sebastian Pypczyński
publikacja: mł. asp. Sebastian Pypczyński