Wiadomości

Seniorzy dowiedzieli się, jak radzić sobie z oszustami

Data publikacji 16.01.2025

Oszustwa metodą „na wnuczka” stają się coraz bardziej uciążliwe. W odpowiedzi na te niepokojące zjawiska, mundurowi z toruńskiej komendy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Toruniu, które miało na celu edukację i ochronę Seniorów przed coraz bardziej wyrafinowanymi sposobami wyłudzeń.

Wczoraj (15.01.2025), na zaproszenie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Toruniu funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Toruniu wzięli udział w spotkaniu poświęconym przeciwdziałaniu oszustwom metodą „na wnuczka”. W wydarzeniu, które odbyło się w gościnnych progach Młodzieżowego Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu, wzięła udział liczna grupa Seniorów. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości wśród osób powyżej 60 roku życia, których oszuści celowo wybierają za cel, licząc na ich dobroć, ufność i chęć pomocy.

Toruńscy mundurowi, podczas prelekcji omówili, jak rozpoznać działania oszustów i skutecznie reagować w sytuacji zagrożenia. Przedstawili konkretne przypadki, jakie miały miejsce na terenie regionu, oraz pokazali mechanizmy, jakie stosują przestępcy, by wzbudzić zaufanie swoich ofiar i jakie kroki należy podjąć, aby nie stać się ofiarą oszustwa. Wyjaśnili również, jakie konsekwencje mogą wynikać z braku ostrożności.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne, które zawierały praktyczne wskazówki dotyczące zapobiegania tego typu przestępstwom. Stróże prawa przypomnieli również o konieczności szybkiego zgłaszania wszelkich podejrzanych sytuacji na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do jednostki policji.


Co robić, aby nie stać się ofiarą oszustów?

  • Jeżeli dzwoni do nas ktoś i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. 
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych. Jeżeli to możliwe zmieńmy dawno używany numer telefonu stacjonarnego naszych Seniorów na inny, aby nie był przypisany konkretnemu adresowi, tak jak to miało miejsce w starych książkach telefonicznych.
  • Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie pieniędzy.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa! 

Powrót na górę strony