Wiadomości

Dzielnicowi uratowali tonącego w Wiśle mężczyznę

Dzielnicowi z toruńskiego Podgórza - aspirant Przemysław Badziński i młodszy aspirant Karol Machajewski, ryzukując własne życie, weszli do Wisły, by ratować tonącego. Policjanci wspólnymi siłami wyłowili nieprzytomnego, nieoddychającego mężczyznę z nurtu i przystąpili do resuscytacji krążeniowo–oddechowej. Dzięki swoim umiejętnościom przywrócili mu funkcje życiowe i ocalili życie. Szybka i sprawna współpraca ze Strażą Pożarną i WOPR-em umożliwiła przetransportowanie poszkodowanego do karetki, znajdującej się po drugiej stronie rzeki.

Wczoraj (05.06.24) po godzinie 20:00 do dyżurnego Komisariatu Policji na Podgórzu wpłynęło zgłoszenie dotyczące tonącego człowieka w Wiśle. Zaalarmowane zostały wszystkie służby. Na miejsce jako pierwsi przybyli dzielnicowi z tamtejszego komisariatu aspirant Przemysław Badziński i młodszy aspirant Karol Machajewski.

Na linii brzegowej policjanci zastali osoby, które wskazywały dryfujące ciało.
Funkcjonariusze zobaczyli jedynie plecy unoszące się ponad taflą wody, twarz znajdowała się pod jej powierzchnią. Wiedzieli, że liczą się sekundy. Podbiegli na odległość, którą ocenili jako możliwą do pokonania wpław i wbiegli do Wisły. Na szczęście akcję ułatwiał niski poziom wód. Pokonali około 30 metrów do nieprzytomnego mężczyzny i razem zabrali go na brzeg.
Mężczyzna był siny, nie oddychał. Dzielnicowi wspólnie przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jeden z nich wykonywał sztuczne oddychanie, drugi masaż serca. Po krótkim czasie przywrócili krążenie, jak się okazało 52-letniemu mieszkańcowi powiatu toruńskiego.

Nabrzeże, na którym się znajdowali, było strome, z pomocą bardzo szybko nadpłynęła łódź strażaków i WOPR-u, strażacy pomogli przetransportować mężczyznę na przystań AZS w Toruniu, gdzie czekała pomoc medyczna. Łodzią WOPR-u dopłynął jeden z policjantów. 52-latek został przewieziony do szpitala.

Dzielnicowi, którzy wskoczyli do Wisły to policjanci z kilkunastoletnim stażem. Każdego dnia dbają o to, by w ich rejonie służbowym, mieszkańcy toruńskiego Podgórza czuli się bezpiecznie. Wczoraj swoją postawą udowodnili, że rota ślubowania „ (…) strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia (…)” jest przez nich wypełniana z całkowitym oddaniem.

Ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo nauczyli się reagować na sygnały, mogące świadczyć o tym, że ktoś w naszym otoczeniu znajduje się w kryzysie emocjonalnym. Nie pozostawajmy obojętni w takich sytuacjach. Wsparcia może potrzebować zarówno ktoś bliski, jak i przypadkowo napotkana osoba. Czasem wystarczy drobny gest, rozmowa lub sama obecność, która akurat w tym momencie będzie ratunkiem dla innego człowieka.

Gdzie szukać pomocy?

    116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
    116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
    800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
    800 12 12 12 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
    22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00

Źródło: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-pomoc-sobie-i-innym-w-depresji

 

 

Powrót na górę strony