Spotkanie policjantów ze studentami Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK
Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu spotkali się ze studentami Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, by przeprowadzić warsztaty kryminalistyczne. Policyjny technik wyjaśnił uczestnikom, jak jego praca dostarcza kluczowych informacji dla śledztwa. Wydarzenie było doskonałą okazją do promocji zawodu policjanta.
Dziś (12.03.2024) policjanci z toruńskiej komendy odwiedzili studentów na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wizyta mundurowych w murach uczelni była doskonałą okazją, by dowiedzieć się, na czym polega praca policjanta. Funkcjonariusze specjalnie dla słuchaczy przeprowadzili warsztaty kryminalistyczne, opowiadali o swoim zawodzie oraz zachęcali do wstąpienia w szeregi formacji, która odpowiada za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju.
W trakcie zajęć uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak funkcjonariusze pobierają odbitki linii papilarnych oraz jak zabezpieczają ślady pozostawione na miejscu zdarzenia. Po krótkim instruktażu studenci pod okiem policjanta mieli możliwość samodzielnego pobierania linii papilarnych z różnych podłoży. To doskonałe, praktyczne doświadczenie pozwala na zdobycie umiejętności identyfikacji odcisków palców, które mogą być kluczowe w udowodnieniu winy sprawcy przestępstwa.
Policjanci podzielili się ze studentami fascynującymi aspektami swojej pracy. Z zachowaniem poufności mówili o śledztwach. Dzielili się doświadczeniem w radzeniu sobie z wyzwaniami i trudnościami związanymi ze służbą. Dyskutowali na temat dylematów etycznych, przed jakimi stają stróże prawa.
Niewątpliwie takie zajęcia mogą dostarczyć młodym osobom wglądu w ten wymagający i fascynujący zawód.
Kto ma szansę na służbę w Policji?
Każdy, kto chciałby wstąpić w szeregi tej formacji, musi spełnić następujące wymagania:
- posiadać polskie obywatelstwo,
- posiadać nieposzlakowaną opinię,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystać z pełni praw publicznych,
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
- posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
- dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Autor: sierż. sztab. Sebastian Pypczyński
Publikacja: sierż. sztab. Sebastian Pypczyński