Wiadomości

Torunianka oszukana metodą "na policjanta"

Data publikacji 15.01.2024

Oszuści, wykorzystując zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy, wyłudzają pieniądze od osób nie tylko w podeszłym wieku. W miniony piątek 34-letnia torunianka dała wiarę historii wymyślonej przez fałszywego policjanta i przekazała mu około 230 tysięcy złotych. Mundurowi ponawiają apel o zachowanie ostrożności w kontakcie z osobami, które dzwonią i żądają pieniędzy.

W miniony piątek (12.01.2024) mieszkanka Torunia padła ofiarą oszustwa. 34-latka odebrała telefon od osoby podszywającej się za policjanta. Oszust umiejętnie manipulował rozmową, poinformował kobietę, że zgromadzone na jej koncie bankowym pieniądze są zagrożone. Ta za namową przestępcy, z którym utrzymywała cały czas połączenie telefoniczne, pobrała swoje oszczędności oraz zaciągnęła w banku pożyczkę. Poinstruowana przez "policjanta" torunianka wpłaciła zebrane środki do jednego z kryptowalutowych bankomatów. Tym sposobem straciła około 230 tysięcy złotych. Dopiero po czasie zorientowała się, że została oszukana. Teraz śledczy w tej sprawie prowadzą postępowanie.

Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy dzwonią, podając się między innymi za pracowników różnych instytucji. Pamiętajmy o tym, że oszuści są bezwzględni i wykorzystują wszystkie metody, aby wyłudzić pieniądze.

Przypominamy:

  • policja nigdy nie poprosi cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
  • jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Rozłącz się i samodzielnie na klawiaturze wybierz numer instytucji, z której do ciebie dzwonią. Należy pamiętać, aby w przypadku rozmowy telefonicznej skutecznie przerwać połączenie z dzwoniącym oszustem,
  • nie udostępniajmy informacji na temat naszych kont bankowych, danych do logowania, danych autoryzacyjnych operacji bankowych żadnej postronnej osobie. 

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o przekazanie lub pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję. 


Autor: sierż. sztab. Sebastian Pypczyński
Publikacja: sierż. sztab. Sebastian Pypczyński

Powrót na górę strony