Szkolenie dla żołnierzy z Centrum Szkolenia WOT oraz pracowników resortu obrony narodowej
Dzisiaj (13.10) w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu odbyło się szkolenie dla żołnierzy i pracowników cywilnych dotyczące narkotyków, dopalaczy i alkoholu ze szczególnym uwzględnieniem przepisów Ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii i Ustawy z 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, które przeprowadzone zostało przez policjantki z Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.
Pierwsza część spotkania przeprowadzona została przez komisarz Małgorzatę Olewińską, która scharakteryzowała czym, są narkotyki i dopalacze, omówiła aspekt fizycznego i psychicznego uzależnienia oraz przybliżyła, w jaki sposób zażywanie tego typu środków w poszczególnych fazach uzależnienia odbija się na wszystkich aspektach życia zarówno samej osoby uzależnionej jak i osób z jej otoczenia.
Drugą część spotkania prowadziła aspirant Ewa Kłosińska, która omówiła treści Ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii oraz Ustawy z 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zwracając szczególną uwagę na przepisy karne dotyczące najczęściej spotykanych przestępstw związanych z narkotykami, dopalaczami i alkoholem.
Następnie mł. asp. Monika Stolarska szczegółowo omówiła treść art. 178a. Ustawy z 6 czerwca 1997 roku kodeks karny, dotyczący prowadzenia pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Policjantka mówiła również o działaniach podejmowanych przez funkcjonariuszy mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym tych mających na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Na koniec spotkania każdy żołnierz i pracownik wojska mógł założyć narkogogle i alkogogle, dzięki którym można doświadczyć zakłócenia percepcji i w bezpiecznych warunkach przekonać się jak zmienia się świat i otoczenie pod wpływem narkotyków, dopalaczy i alkoholu oraz jak bardzo może być to niebezpieczne dla życia i zdrowia.