Wiadomości

Uwaga na upały i burze

Data publikacji 16.07.2023

Na termometrach bardzo wysokie temperatury. Mogą się także pojawić gwałtowne burze. Takie warunki pogodowe mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dbajmy w szczególności o osoby starsze i dzieci. Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa w upalne dni.

W związku z wysokimi temperaturami i możliwymi burzami policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa:

•    Nie zostawiaj dzieci i zwierząt samych w zamkniętych samochodach.  Zamknięte auto podczas upału może okazać się śmiertelną pułapką, czego dowodem jest coraz większa liczba tego typu zdarzeń.  Dzieci do lat 3 są szczególnie narażone na wysokie temperatury, ponieważ mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, więc temperatura ich małego ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie mają siły, aby krzyczeć. Będąc świadkiem takiego zdarzenia, należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko, należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, mamy prawo wybić szybę i uwolnić malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły. Do wybicia można użyć twardego przedmiotu lub  własnej siły fizycznej. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.
•    Unikaj przebywania na słońcu między godz. 10:00 a 17:00. Jeśli musisz przebywać na powietrzu, staraj się wybierać miejsca zacienione.  Unikaj zbytniego nasłonecznienia i pracy na otwartych terenach. Pod żadnym pozorem nie zasypiaj na słońcu – może to grozić udarem słonecznym, ale także poparzeniami skóry. Warto pamiętać o używaniu odpowiednich kosmetyków chroniących przed słońcem i dobierać odpowiednią odzież i nakrycia głowy. Ubieraj się w przewiewne rzeczy z naturalnych materiałów (len, bawełna), zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry – lekka odzież o jasnych kolorach odbija promieniowanie słoneczne oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
•    Korzystając z wypoczynku nad wodą, także unikaj słońca. Ważne jest by nie schładzać ciała wodą gwałtownie. Wchodząc do kąpieliska, rób to powoli, aby nie spowodować szoku termicznego.
•    Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Spożywaj zbilansowane, lekkostrawne posiłki; pij duże ilości płynów, najlepiej wzbogacone w mikroelementy. Należy również zadbać o odpowiednią ilość płynów dla twojego dziecka. Unikaj picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – powodują one odwodnienie organizmu. Ogranicz spożycie napojów alkoholowych – mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
•    W czasie burzy najlepiej pozostać w domu i pozabezpieczać swoje okna i balkony (np. pozdejmować donice z zewnętrznych parapetów – to dodatkowe zagrożenie dla ciebie i twoich bliskich). Warto jest również być na bieżąco z aktualnymi prognozami pogody oraz ostrzeżeniami płynącymi ze środków masowego przekazu. Możesz także wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. Unikaj obserwacji niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Jeśli nagłe zjawiska atmosferyczne zastaną nas poza domem, należy pamiętać o tym, aby nie chronić się pod drzewami. Jeśli gwałtowna burza pojawi się podczas jazdy samochodem, poszukajmy bezpiecznego miejsca i zatrzymajmy się na postój (nie należy wybierać miejsc pod drzewami czy liniami wysokiego napięcia – wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne). Pozostańmy w samochodzie, który jest najbezpieczniejszym miejscem w przypadku uderzenia pioruna. Jeśli burza zastanie nas nad wodą lub na wodzie, należy jak najszybciej wyjść na brzeg. Nie należy także kąpać się w morzu, jeziorze ani rzece. Pamiętaj, że piorun może porazić nawet przed spadnięciem deszczu.
•    Co najważniejsze, szukając pomocy pamiętaj o telefonie alarmowym – 112.

Powrót na górę strony