Wiadomości

Test sprawności fizycznej do policji

Data publikacji 27.04.2023

Test sprawności fizycznej jest jednym z etapów, który musi przejść kandydat do służby w policji. Wyjaśniamy krok po kroku, na czym polega ten egzamin i jakie są kryteria oceny, by został zaliczony pozytywnie. Uczeń klasy policyjnej toruńskiego II Liceum Ogólnokształcącego zaprezentował jego przebieg.

Na kandydata do służby w policji czekają kolejno etapy postępowania rekrutacyjnego. Jednym z nich jest test sprawności fizycznej. Ma on na celu ocenę motoryki kandydata, polega na pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w określonym czasie.
Wyniki zostają przeliczone w systemie punktowym. Test zostaje zaliczony, jeśli kandydat uzyska czas określony jako minimalny do jego zaliczenia, wynoszący – 1 min 41,0 s.
Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.
Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z testu sprawności fizycznej wynosi 60 punktów. Pozytywny wynik z testu sprawności fizycznej uzyskuje kandydat do służby, który za prawidłowe wykonanie ćwiczeń tego testu otrzymał co najmniej 43 punkty.

Tor składa się z ośmiu ćwiczeń w następującej kolejności:

Okrążanie stojaków

Kandydat do służby wstaje z materaca i rozpoczyna bieg w kierunku pierwszego stojaka. Okrąża go, zaczynając z prawej strony, następnie biegnie do drugiego stojaka i okrąża go z lewej strony
 
Przewroty na materacu

Kandydat do służby wykonuje przewroty gimnastyczne lub przewroty przez bark na ułożonych wzdłuż 3 materacach (przewroty wykonuje się w płaszczyźnie strzałkowej): pierwszy  w przód, po obrocie o 180 stopni, drugi w tył, po obrocie o 180 stopni, i trzeci  w przód. Przewroty wykonuje się z przysiadu podpartego lub z postawy wyższej

Przeniesienie manekina

Po dobiegnięciu do materaca kandydat do służby chwyta położonego na nim manekina o masie 28 kilogramów i przenosi go  w dowolny sposób, omijając stojak ustawiony w odległości 5 metrów od materaca, a następnie wraca i kładzie manekina na ten sam materac.

Pokonanie górą płotków lekkoatletycznych

Po dobiegnięciu do ustawionych  w rzędzie czterech płotków lekkoatletycznych o wysokości 76 centymetrów kandydat do służby pokonuje te płotki dowolną techniką nad ich górną krawędzią.

Rzuty piłkami lekarskimi

Po dobiegnięciu do wyznaczonej linii kandydat do służby wykonuje 5 rzutów piłkami lekarskimi o masie 3 kilogramów (ułożonymi w szeregu przed linią rzutu) oburącz zza głowy w przód na odległość powyżej 5 metrów (piłka musi przekroczyć linię wyznaczającą odległość 5 metrów). Dotknięcie, przekroczenie linii w trakcie i po wykonaniu rzutu lub nieosiągnięcie wymaganej odległości skutkuje niezaliczeniem rzutu, przy czym kandydat do służby może dodatkową piłką poprawić jeden niezaliczony rzut.

Przenoszenie piłki lekarskiej

Kandydat do służby z pozycji leżenie tyłem na materacu, z nogami ugiętymi  w stawach kolanowych pod dowolnym kątem i stopami zaczepionymi pod dowolnym szczeblem drabinki, trzymając w dłoniach piłkę lekarską o masie  2 kilogramów (piłka dotyka materaca za głową), wykonuje 10 przeniesień piłki lekarskiej w taki sposób, żeby piłką dotknąć materaca, a następnie dowolnego szczebla drabinki.

Pokonanie górą skrzyń gimnastycznych

Kandydat do służby pokonuje dowolną  techniką każdą z czterech pięcioczęściowych skrzyń gimnastycznych ponad ich górną płaszczyzną;


Bieg wahadłowy

Kandydat do służby przebiega 10 razy dystans 5 metrów pomiędzy stojakami, ze zmianą kierunku biegu, przy czym przy każdym nawrocie dłonie nie mogą dotknąć podłoża, a obie stopy muszą dotknąć podłoża za liniami wyznaczającymi dystans. Przekroczenie linii po dziesiątym poprawnym pokonaniu dystansu kończy test sprawności fizycznej – następuje wyłączenie stopera.

Uczeń II LO w Toruniu zaprezentował w jaki sposób pokonuje taki tor. Licealiści klasy policyjnej trenują tę umiejętność podczas zajęć wychowania fizycznego. Efekty ich pracy z pewnością zaprocentują podczas oceny kwalifikacji do służby.

Pełna procedura rekrutacyjna znajduje się  tutaj.

Autor: mł. asp. Dominika Bocian

Publikacja: mł. asp. Dominika Bocian

 

Film testf.mp4

Pobierz plik testf.mp4 (format mp4 - rozmiar 13.04 MB)

Powrót na górę strony