Wiadomości

Odbyła się KONFERENCJA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY W INTERNECIE.

Data publikacji 15.06.2009

Dnia 04.06.2009 r. o godz. 10:00 w auli Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu przy ul. Szosa Chełmińska 83 odbyła się KONFERENCJA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY W INTERNECIE.

Cyberprzemoc 1Dnia 04.06.2009 r. o godz. 10:00 w auli Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu przy ul. Szosa Chełmińska 83 odbyła się KONFERENCJA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY W INTERNECIE.
 
 

 
Celem organizowanej konferencji było przekazanie profesjonalnej wiedzy nauczycielom i pedagogom z naszych toruńskich szkół na temat działań edukacyjnych i profilaktycznych w zakresie problematyki coraz bardziej rozpowszechniającego się zjawiska cyberprzemocy, przemocy rówieśniczej z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Gośćmi specjalnymi były:
 
  • Pani Anna Staszewska z fundacji Kidprotect.pl zajmującej się działalnością na rzecz nauki, edukacji, oświaty i wychowania w zakresie obejmującym zapobieganie patologiom społecznym.
  • Pani mgr Dominika Łęcka socjolog zdrowia i choroby, pedagog i terapeuta systemowy.
 
Cyberprzemoc 2
Cyberprzemoc 3
 Organizatorem konferencji był Komendant Miejski Policji w Toruniu Pan
podinsp. mgr Wojciech Machelski.
 
Współorganizatorzy:
  • Gimnazjum i Liceum Akademickie przy ul. Szosa Chełmińska 83 w Toruniu
  • Zespół Szkół Gastronomicznych przy ul. Osikowa 15/17 w Toruniu
 
Tematyka poruszana podczas konferencji spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.

Obecni nauczyciele, pedagodzy, dyrektorzy szkół skrzętnie notowali informacje, jakie przekazywali prelegenci. Wspólnymi siłami próbowaliśmy się zmierzyć z problemem cyberprzemocy. Z uwagi na sygnały dotyczące tego zjawiska, które docierają do nas ze szkół, od nauczycieli, wychowawców, rodziców, jak również coraz częściej od samych uczniów czujemy się zobowiązani do znalezienia wspólnej płaszczyzny działania w kwestii edukacji i profilaktyki, aby zmniejszyć do minimum zagrożenia jakie niesie za sobą niewłaściwe, nierozważne i nie zawsze bezpieczne korzystanie z Internetu, telefonów komórkowych, mediów przez dzieci i młodzież. Możliwe jest to tylko przy współpracy rodziców, szkoły i policji. Dlatego inicjujemy tego rodzaju spotkania, uczestniczymy w spotkaniach z rodzicami na tradycyjnych ”wywiadówkach”, utrzymujemy stały kontakt ze szkołami, można nas spotkać na lekcjach w szkołach, szukamy też wiedzy, specjalistów poza jednostką.
Cyberprzemoc 4
Cyberprzemoc 5
Cyberprzemoc 6

Konferencję wsparły merytorycznie fundacja Kidprotect.pl i Fundacja Dzieci Niczyje.


Podczas przerwy każda szkoła, której przedstawiciel był obecny na konferencji otrzymała pakiet edukacyjny, w którego skład wchodzą: 3 płyty, książeczki ze scenariuszami zajęć lekcyjnych, materiały dla nauczycieli:
Klasy I-III Edukacja z Internetem
Klasy IV-VI 3…2…1…Internet
Klasy I-III Gimnazjum STOP Cyberprzemocy
Cyberprzemoc 7
Cyberprzemoc 8
Cyberprzemoc 9

Ponadto pakiet zawiera poradnik przygotowany przez specjalistów z Akademii Bezpiecznego Internetu oraz Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Jak reagować na cyberprzemoc. Poradnik dla szkół.

Wszystkie materiały udostępniła Fundacja Dzieci Niczyje.


post. Justyna Oleszczak
Zespół ds. Nieletnich i Patologii
Komisariatu Policji Toruń-Śródmieście

Powrót na górę strony