Policjanci cały czas pracują nad zminimalizowaniem skutków pandemii
Policjanci od momentu wprowadzenia nowych przepisów przez cały czas kontrolują adresy osób poddanych domowej kwarantannie i apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb.
Policjanci zachęcają do zakładania aplikacji „Kwarantanna Domowa”. Jej założenie to kilka kliknięć. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie rządowej gov.pl. To bardzo proste, nic nie kosztuje a znacznie usprawnia potwierdzenie kwarantannie.
Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o zdrowie własne i innych osób, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!
Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Sąd z kolei może nałożyć grzywnę do 5 000 zł. Dodatkowo służby sanitarne, mogą nałożyć jeszcze karę administracyjną.
Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.
Na dzisiaj (10.12.) policjanci mają informację o nałożonych kwarantannach na 6523 osoby i codziennie sprawdzają ich stosowanie się do zaleceń . Należy zaznaczyć że ta liczba cały czas się zmienia.
Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie i innych! Respektujmy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!
Policjanci i pracownicy sanepidu od momentu wprowadzenie obostrzeń sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do zaleceń sanitarnych. Funkcjonariusze w tym czasie prowadzą również działalność profilaktyczną i edukacyjną w stosunku do osób zarządzających sklepami wielkopowierzchniowymi. Pojawiają się w takich miejscach niezapowiedzianie i sprawdzają czy obostrzenia sanitarne są przestrzegane. Ścisłą współpracę w tym zakresie z sanepidem nawiązaliśmy od początku pandemii. Dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców pod każdym względem to wspólna sprawa wszystkich instytucji i służb za nie odpowiedzialnych.
Przedmiotem takich sprawdzeń pracownicy sanepidu objęli m.in. informację o ilości osób, które mogą jednocześnie przebywać w obiekcie, zakres przestrzegania ilości osób wchodzących do danego sklepu w jednym czasie, właściwy dystans osób oczekujących na wejście lub przy kasach. Dodatkowo ustytuowanie w widocznym miejscu i właściwe opisanie środków dezynfekujące dla klientów i te do odkażania dla pracowników. Jeśli środki były przelewane z pojemnika zbiorczych, kontroli podlegała również specyfikacja środka dezynfekującego. Pracownicy sanepidu zwracali również uwagę na dezynfekcję przedmiotów, z którymi mają kontakt klienci np. koszyki, tekstylia. Przypominamy o tym, że klienci w sklepach powinni nosić maseczki. Zwracamy uwagę służbom ochrony oraz pracownikom sklepów, aby skupili uwagę na tym aspekcie.
Ze względu na nadal rosnącą liczbę zachorowań służby w tym policjanci będą kontynuować swoją działalność również w okresie przedświątecznym.
Przypominamy: Tylko w jedną z listopadowych sobót pracownicy sanepidu wraz z policjantami skontrolowano blisko 100 sklepów a właściciele i personel odnosili się do sprawdzeń z ogromną wyrozumiałością. Podczas kontroli w galeriach 10 osób nie miało założonych maseczek. Sześć z nich zostało przez policjantów pouczonych a w stosunku do 4 pozostałych policjanci skierują wniosek do sądu. Należy przypomnieć, że za brak osłony ust i nosa może grozić 500 złotych mandatu. Zawsze policjanci przed nałożeniem mandatu pouczają osoby, że możemy odmówić jego przyjęcia a wówczas sprawę rozstrzygnie sąd.
Tylko okresie października i listopada tego roku policjanci wykonali blisko 3500 kontroli dotyczących respektowania przepisów związanych z noszeniem osłon nosa i ust. Efektem tego było zastosowanie przez policjantów 877 pouczeń, nałożenie 2224 mandatów karnych oraz skierowanie 114 wniosków do sądu.
Należy pamiętać, że działania policjantów prowadzone są wyłącznie pod kątem minimalizacji skutków pandemii.