Podsumowanie akcji „Bezpieczna droga do szkoły”
Zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych, w szczególności z udziałem dzieci to cel akcja “Bezpieczna droga do szkoły”. Przedsięwzięcie będzie kontynuowane przez cały rok szkolny poprzez patrole pełnione przy szkołach oraz spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą przez policjantów służb prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego. Podczas ponad tygodniowej akcji policjanci rozdali kilkaset różnego rodzaju elementów odblaskowych ufundowanych przez Urząd Miasta Torunia, Starostwo Powiatowe, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Mundurowy Klub Motorowy II RP oraz patrona medialnego czyli Radio Gra.
W miniony piątek (10.09.) zakończyła się akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas której policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu wspólnie z Urzędem Miasta Torunia, Starostwem Powiatowym, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Mundurowym Klubem Motorowym II RP, pod patronatem Radia Gra prowadzili działania prewencyjno-informacyjne wśród uczniów szkół podstawowych naszego powiatu.
Dzieci jako najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego w sposób szczególny narażeni są na niebezpieczeństwa związane z nieprawidłowym zachowaniem się kierowców i pieszych. Dlatego właśnie to do tej grupy są kierowane działania mające na celu uświadamianie zasad prawidłowego zachowania się na drogach.W czasie akcji „Bezpieczna droga do szkoła” dzieci zostały wyposażone w elementy odblaskowe oraz zaznajomione z zasadami ich noszenia. Wskazywano najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, jak ważna jest rola wszelkich elementów zwiększających widoczność ich na drogach, a także jak istotną kwestię w bezpiecznym poruszaniu się po drogach odgrywają zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.
Bezpieczeństwo dzieci na drogach w dużym stopniu zależy od postawy dorosłych, dlatego akcja „Bezpieczna droga do szkoły” miała na celu nie tylko zwiększenie świadomości dzieci w zakresie prawidłowego zachowywania się na drogach, ale również sprawdzenie stopnia przestrzegania zasad ruchu drogowego przez kierowców I innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci kontrolowali, czy kierowcy nie stwarzają zagrożenia na przejściach dla pieszych w pobliżu szkół I innych placówek oświatowych. Działania te miały za zadanie uświadomienie dorosłym uczestnikom ruchu drogowego, w jak ogromnym stopniu od ich zachowania zależy bezpieczeństwo najmłodszych.
Równie ważne, jak samo zachowanie dorosłych na drogach, jest edukowanie przez nich młodszego pokolenia. Opiekunowie powinni przekazać swoim dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Warto zwrócić uwagę na to, aby dzieci przechodziły przez jezdnię w wyznaczonych miejscach, z pasami lub sygnalizacją świetlną. Przed przejściem dla pieszych powinny upewnić się, czy nie nadjeżdża żaden pojazd, patrząc najpierw w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. W przypadku, gdy na drodze do szkoły nie ma chodnika, najmłodsi powinni poruszać się poboczem lewej strony jezdni. Jeśli natomiast dzieci zdecydują się dojeżdżać rowerem, należy zadbać o to, aby miały na sobie kask, a sam rower wyposażony był w sprawne światła i elementy odblaskowe, co zdecydowanie wydłuży odległość, z jakiej dzieci będą widoczne przez kierowców pojazdów.
Głównym celem działań prewencyjno-informacyjnych policji jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach Torunia i całego powiatu toruńskiego zwłaszcza tam, gdzie dzieci samodzielnie uczęszczają w drodze do i ze szkoły. Tym samym zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych, w szczególności z udziałem dzieci. Akcja “Bezpieczna droga do szkoły” od lat cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży i będzie kontynuowana przez cały rok szkolny poprzez patrole pełnione przy szkołach oraz spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą prowadzone przez policjantów służb prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego.
Podczas trwania ponad tygodniowej akcji policjanci rozdali kilkaset różnego rodzaju elementów odblaskowych przekazanych przez Urząd Miasta Torunia, Starostwo Powiatowe, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Mundurowy Klub Motorowy II RP oraz patrona medialnego czyli Radio Gra. Były wśród nich breloczki, opaski odblaskowe, nakładki na rowery, woreczki i kamizelki odblaskowe.