Wiadomości

20-latek zamieszany w oszustwa metodą „na policjanta”

Toruńscy policjanci zatrzymali na terenie gminy Lubicz 20-latka, który brała udział w wyłudzeniach metodą na tzw. policjanta. Kryminalni ustalili, że 20-latek ma na koncie dwa podobne przestępstwa, do których doszło na terenie toruńskiego Rubinkowo. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia.

W miniony wtorek  (07.09) kryminalni z toruńskiej komendy, w gminie Lubicz zatrzymali 20-latka podejrzanego  o udział w przestępstwach na tzw. policjanta. Wszystko zaczęło się od zgłoszenia, które wpłynęło pod koniec maja (24.05) tego roku. Na telefon stacjonarny 75-letniej mieszkanki toruńskiego Rubinkowa zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W rozmowie telefonicznej przekonał pokrzywdzoną, że  Policja prowadzi akcję przeciwko przestępcom. Mężczyzna podający się za policjanta namówił kobietę do zebrania całej gotówki i biżuterii jaką ma w domu w reklamówkę i wyrzuceniu jej przez okno klatki schodowej na chodnik. 20-latek odebrała pieniądze z miejsca, gdzie wyrzuciła je pokrzywdzona. W ten sposób torunianka straciła pieniądze i biżuterię warte blisko czterdzieści  tysięcy złotych. Dopiero po czasie kobieta zorientowała się, że została oszukana.

 

Wnikliwa analiza wszelkich śladów i dowodów doprowadziła kryminalnych na trop 20-letniego mieszkańca gminy Lubicz. Funkcjonariusze zebrali dowody świadczące o tym, że to właśnie zatrzymany przez nich  mężczyzna  współpracował z przestępcami. Policjanci ustalili również, że ten sam człowiek  uczestniczył w przestępstwie, do którego doszło 2.09.2021 roku. Sprawcy podobnie jak w poprzednim przypadku zadzwonili na telefon stacjonarny i  opowiadali 81-letniej pokrzywdzonej, że prowadzą czynności przeciwko przestępcom, którzy chcą ją napaść. Dlatego koniecznym jest,  aby całe pieniądze jakie ma w mieszkaniu zebrała w torbę i  wyrzuciła przez okno. Kobieta zrobiła wszystko według instrukcji. Przypadek zrządził, że gdy wyrzucała reklamówkę z gotówką przez okno, spadała ona na teren ogrodzony przy bloku. Sprawca bojąc się, że to pułapka zrezygnował z zabrania ich. Tym sposobem kobieta nie straciła wtedy kilkunastu tysięcy złotych.

Ten człowiek z ust śledczych  usłyszał dwa zarzuty. Dzisiaj policjanci z Komisariatu na Rubinkowie planują doprowadzić go do  toruńskiej prokuratury. Za wyłudzenia, których dokonał  może mu  grozić do 8 lat więzienia.

 

Policjanci proszą o czujność. Bądźmy sprytniejsi od złodziei.

OSTRZEŻ SWOICH BLISKICH I ZNAJOMYCH. NOWE

 METODY OSZUSTÓW.  

W ostatnim czasie odnotowujemy w naszym regionie nasiloną działalność oszustów.

DZWONIĄ NA TELEFONY STACJONARNE : Oszuści wyszukują swoje ofiary w starych książkach telefonicznych właścicieli telefonów stacjonarnych.

 

PODAJĄ SIĘ ZA PRACOWNIKÓW URZĘDÓW: Sprawcy, często wcześniej dzwonią do swoich ofiar podając się za pracowników poczty i ustalają dokładny adres dostarczenia rzekomej przesyłki. Później dzwonią już, aby dokonać wyłudzenia naszych oszczędności.

 

MAJĄ NOWE METODY OSZUSTW, DZWONIĄ DO URZĘDÓW. Policjanci odnotowują ciągle zmodyfikowane metody ich oszukańczej działalności.  Sprawcy dzwonią do urzędników i instytucji podając się za policjantów Centralnego Biura Śledczego i opowiadają o akcji, które  rzekomo prowadzą przeciwko oszustom, hakerom bankowym i karzą dokonywać przelewów lub podawać kody zabezpieczające do dokonywania przelewów.

ZAPAMIĘTAJ PRAWDZIWI POLICJANCI NIGDY NIE POPROSZĄ CIĘ O WYDANIE LUB PRZELANIE  PIENIĘDZY ANI ODDANIE  KOSZTOWOŚCI.

PRZYPOMINAMY:

Metoda działania oszustów w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Zdarza się, że niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, adwokatów, pracowników instytucji państwowych, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów kończą się utratą oszczędności życia.

Pamiętajmy o tym, że:

  • jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną. Pamiętajmy, aby weryfikując tożsamość osoby, która do nas dzwoni połączyć się z numerem alarmowym po uprzednim rozłączeniu rozmowy z oszustem!
  • pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
  • nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji.

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

 

 

 

Film https://youtu.be/au8iRCaxuBI

Opis filmu: Policjanci kryminalni prowadzą korytarzem Komisariatu Policji Toruń Rubinkowo, 20 latka podejrzanego o uczestnictwo w dwóch przestępstwach metod na wnuczka.

Powrót na górę strony