Oznakuj rower – poznaj swojego dzielnicowego
Sezon rowerowy już trwa. Toruńscy policjanci zapraszają wszystkich chętnych do zarejestrowania swojego roweru w specjalnym policyjnym systemie. Warto pamiętać, że nieodpowiednio zabezpieczony jednoślad to gratka dla złodzieja.
Policjanci zachęcają wszystkich mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego do zarejestrowania swojego roweru w specjalnym policyjnym systemie. Program profilaktyczny "Oznakuj rower – poznaj swojego dzielnicowego" realizowany jest na terenie całego województwa kujawsko - pomorskiego. Aby z niego skorzystać należy zgłosić się wraz ze swoim jednośladem do jednego z komisariatów, policjanci wygrawerują na stałe na ramie roweru specjalny numer, który następnie wraz z opisem cech charakterystycznych roweru zostanie wprowadzony do systemu. W przypadku kradzieży rower będzie można łatwiej zidentyfikować.
Ze względu na konieczność zachowania środków bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem wirusa COVID-19, w tym roku nie przewiduje się szczegółowego harmonogramu znakowania rowerów. Wszystkie osoby zainteresowane oznakowaniem swojego jednośladu proszone są o bezpośredni kontakt z dyżurnym jednostki właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w celu umówienia się na indywidualny termin znakowania.
- Komisariat Policji Toruń-Śródmieście tel. 47 754 24 52
- Komisariat Policji Toruń-Rubinkowo tel. 47 754 25 70
- Komisariat Policji Toruń-Podgórz tel. 47 754 24 70
- Komisariat Policji w Chełmży tel. 47 754 42 00
- Komisariat Policji w Dobrzejewicach tel. 47 754 29 00
Uwaga! Do dokonania rejestracji konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości i dowodu zakupu/własności roweru. Osoby niepełnoletnie zapraszamy z rodzicami.
Pamiętajmy, że dobre zabezpieczenie roweru to podstawa! Nieodpowiednio zabezpieczony pojazd to gratka dla złodzieja.
Chcąc w odpowiedni sposób uchronić rower przed kradzieżą nieuniknione będzie zainwestowanie w odpowiednią blokadę. Niestety tanie łańcuchy i blokady w które inwestujemy kilkanaście złotych nie będą stanowiły problemu dla nawet mało doświadczonego złodzieja. Często wystarczy nieskomplikowane narzędzie, aby sforsować takie zabezpieczenie. W przypadku wątpliwości co do wyboru konkretnego zabezpieczenia warto spytać o radę sprzedawcę.
Kolejną kwestią jest jej umiejętne założenie blokady czy łańcucha. Zdarza się, że blokada zostaje na słupie, a rower „odjeżdża”. Jest to wina jej nieumiejętnego zamontowania. Zabezpieczenie powinno być założone najlepiej przez ramę w miejscu w którym np. odkręcenie siodełka nie spowoduje możliwości zdjęcia blokady. Ryzykowne jest także zakładanie jej przez koło. Zdarzają się przypadki, w których ginie rower, a przy barierce pozostaje jedno z kół jednośladu.
Pamiętaj, że kupując po atrakcyjnej cenie rower nieznanego pochodzenia, od nieznajomych osób możesz, narazić się na odpowiedzialność za przestępstwo paserstwa. Może za to grozić nawet do 2 lat więzienia.