Wiadomości

Zbliża się Nowy Rok

Data publikacji 29.12.2020

Sylwester i Nowy Rok to czas, w którym dozwolone jest używanie środków pirotechnicznych w postaci petard i fajerwerków. Zużywamy ich wtedy więcej niż później przez cały rok. Miejmy jednak na uwadze bezpieczne ich używanie, by nam oraz innym osobom w otoczeniu nie stała się krzywda.

Ważne jest, aby w czasie świętowania nie zapominać o  również o rozwadze przy kupowaniu takich materiałów. Dodatkowo miejmy również na uwadze bezpieczne ich używanie tak, by nam oraz innym osobom w otoczeniu nie stała się krzywda.

 

Policjanci przypominają o kilku zasadach:

 

1. Zawsze stosuj się do instrukcji załączonych do fajerwerków

2. Nie odpalaj fajerwerków na balkonie, w oknie lub w pomieszczeniach

3.  Nie trzymaj odpalonej petardy w ręku,

4.  Odpalając środki pirotechniczne oddal się na bezpieczną odległość,

5.  Jeżeli fajerwerki nie wybuchły, nie podchodź do nich i nie próbuj odpalać ich ponownie,

6.  Gdy pod opieką masz dziecko nie pozwól mu zbliżać się do materiałów pirotechnicznych,

7. Osoby niepełnoletnie powinny używać środków pod nadzorem dorosłych,

8. Kupuj fajerwerki w miejscach do tego wyznaczonych,

9.  Materiały pirotechniczne powinny spełniać wymogi bezpieczeństwa i być odpowiednio oznakowane (m.in. instrukcja w języku polskim, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera czy znak dopuszczenia produktu do sprzedaży),

10. Pamiętaj o zwierzętach. Są one wrażliwe na huk petard. Zadbajmy o ich spokój w czasie świętowania.

 

Pamiętaj, że nieostrożne używanie fajerwerków jest zagrożone karą. Poza tym wykorzystanie ich w inne dni niż 31 grudnia i 1 stycznia grozi mandatem do 500 zł.

 

Przedsiębiorcom przypominamy, że sprzedaż fajerwerków osobom nieletnim jest przestępstwem, za które grozi pozbawienie wolności do dwóch lat.

 

Kto może kupować takie materiały? (Dorośli? Młodzież? Dzieci?)

 

W Ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym przewidziano:

Art. 37.Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przypominamy, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom - uchroni to najmłodszych, którzy często padają ich ofiarami.

Niewłaściwe i nieuprawnione zachowanie może także skutkować odpowiedzialnością określoną w Kodeksie Wykroczeń:

Art. 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia.

 

Zastosowanie będą miały tutaj w określonych wypadkach przepisy art.51 KW, 52KW,54KW,83KW,107 KW i 145 KW.

 

Komu wolno je odpalać?

Ładunki mogą odpalać tylko osoby dorosłe, które nie są pod wpływem alkoholu.

  

Kiedy wolno je odpalać?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

 

Gdzie wolno je odpalać?

 

Używając wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.

Jakie środki ostrożności powinny być zachowane podczas „zabawy” fajerwerkami, petardami, itp.? Kupując fajerwerki lub petardy zwróćmy uwagę, czy posiadają one odpowiednie atesty. Nie kupujmy ich  od przypadkowych osób sprawdźmy oznakowanie wyrobów pirotechnicznych (wyrób powinien posiadać co najmniej następujące oznaczenia: nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim). Najpierw przeczytajmy instrukcję obsługi, postępujmy ściśle z nią. Nie manipulujmy przy fajerwerkach. Oddalmy się co najmniej 10 m od odpalonego fajerwerku - wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważne uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Odpalając petardy należy przewidzieć tor lotu i miejsce upadku. Materiałów pirotechnicznych używajmy tylko na dworze. Po nieudanej próbie nigdy nie zapalajmy ich  drugi raz i nie wrzucajmy ich do ognia. Pamiętajmy, że wypuszczanie fajerwerków z okien i balkonów stwarza duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do mieszkania sąsiadów oraz spowodować pożar i obrażenia wśród innych osób.  Zabaw z fajerwerkami należy unikać w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi. Używajmy fajerwerków tylko w takim miejscu, w którym nie spowodują one zagrożenia dla innych oraz nie wywołają pożaru. Pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi grożą karą aresztu, ograniczenia wolności, grzywny lub nagany.

 

Jeśli dojdzie do wypadku? Natychmiast dzwonić na numer  alarmowy 112 .

 

 

 

  • zdjęcie poglądowe fajerwerki i paragraf
Powrót na górę strony