Przywłaszczył zabytkową bombardę
Kryminalni z Torunia ustalili mężczyznę, który w trakcie prowadzenia robót remontowych prowadzonych na terenie Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Skotnikach, odkrył przedmiot, który jest zabytkiem. Okazało się, że to XVI wieczna bombarda, o której odkryciu należało natychmiast powiadomić. Tymczasem mężczyzna przywłaszczył ją a teraz może mu za to grozić do 3 lat więzienia.
Policjanci Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu w wyniku swojej pracy ustalili osobę, która przywłaszczyła zabytek. Z ustaleń wynikało, że jeden z mieszkańców woj. łódzkiego prawdopodobnie podczas prowadzonych prac remontowych na terenie Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Skotnikach (został wpisany do rejestru zabytków 25 września 1947 roku. Sam kościół pochodzi z1528 roku, jednak obecną formę uzyskał w 1768 roku a w skład zabytkowego kompleksu wchodzą również drewniana dzwonnica z XVIII wieku i figura Pana Jezusa Frasobliwego ) przywłaszczył sobie wykopaną wcześniej bombardę. Znalezisko jak określili specjaliści to machina oblężnicza miotająca kamienie, pierwsze prymitywne działo. Oceny takiej dokonał pracownik łódzkiej katedry bronioznawstwa. Wstępnie uznano, że znaleziona bombarda jest zabytkiem z przełomu XVI wieku.
Artykuł 32 i 33 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami mówi, że „Kto, w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych, odkrył przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem, jest obowiązany, wstrzymać wszelkie roboty mogące uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot, zabezpieczyć, przy użyciu dostępnych środków, ten przedmiot i miejsce jego odkrycia, niezwłocznie zawiadomić o tym właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Analogiczne obwiązki ciążą na przypadkowym odkrywcy zabytku. Niedopełnienie tych czynności jest wykroczeniem (art. 115 i 116 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami), jeżeli natomiast znaleziony przedmiot jest zabytkiem i poszukiwanie jego właściciela byłoby oczywiście bezcelowe, staje się on własnością Skarbu Państwa (art. 189 Kodeksu Cywilnego).
Teraz 38 - latek może odpowiedzieć za przywłaszczenia mienia przy jednoczesnym złamaniu ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami za co może mu grozić do 3 lat więzienia.