Wiadomości

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas wyprawy do lasu

Data publikacji 09.09.2020

Rozpoczyna się sezon na grzybobranie i piesze wycieczki do lasów. W Polsce ten sposób spędzania wolnego czasu na łonie natury jest niezwykle popularny. Jednak, aby w pełni cieszyć się urokami leśnych ostępów należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypraw, aby wyjazd na grzyby był bezpieczny.

Rozpoczyna się sezon na grzybobranie i piesze wycieczki do lasów. Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa i zagrożenia, jakie mogą na nas czyhać w leśnych ostępach. Pierwszym bardzo poważnym niebezpieczeństwem jest zagubienie się w lesie, dlatego zanim wybierzemy się na poszukiwania grzybów, warto wcześniej przejrzeć mapę terenu, na którym mamy zamiar przebywać. Dobrze jest też znaleźć i zapamiętać elementy charakterystyczne w danym miejscu, które ułatwią nam odnalezienie drogi powrotnej. Ważne jest, by unikać samotnych wypraw do lasu – szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności. Jeśli jednak idziemy na grzybobranie samotnie, to warto poinformować bliskich w jaki rejon lasu się udajemy oraz określić przybliżony czas powrotu. Jeżeli w wyprawie biorą udział dzieci lub osoby starsze, zwracajmy na nich szczególną uwagę i pilnujmy, aby sami nie oddalali się i pozostali w zasięgu naszego wzroku. Warto realnie ocenić  swoje możliwości i czas jaki zamierzasz spędzić w lesie. Przede wszystkim, nie wybierać się tam zbyt późno. Przy dużych upałach najlepiej iść do lasu wczesnym rankiem.

W sezonie grzybobrania policja odbiera zgłoszenia o osobach, które zgubiły drogę w lesie. Szczególnie jesienią szybko zapadający zmrok stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu poszukiwań, dlatego na wyprawę do lasu postarajmy się założyć ubrania, w których dłużej możemy pozostać widoczni, a jeśli to możliwe dołączmy do naszego ubioru elementy odblaskowe. Na wypadek sytuacji kryzysowych, trzeba mieć ze sobą przede wszystkim naładowany telefon komórkowy, który może okazać się bardzo pomocny w razie akcji poszukiwawczej. Zapewni to nam możliwość kontaktu ze służbami.

Pozostawiając samochód na leśnym parkingu należy dokładnie zamknąć drzwi i okna auta oraz nie pozostawiać przedmiotów wartościowych w widocznym miejscu. Do parkowania swoich pojazdów unikajmy miejsc mało uczęszczanych.

Pamiętajmy również o tym, żeby w lesie nie hałasować by nie spłoszyć zwierząt, nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków na poszycie leśne. Śmieci należy zbierać do specjalnych worków i po skończonym wypoczynku zabrać je ze sobą.

Nie powinniśmy zapominać o innych zagrożeniach związanych z grzybobraniem, a mianowicie o samym zbieraniu grzybów. Najlepiej do lasu wybrać się z kimś, kto ma doświadczenie w tej dziedzinie lub zaopatrzyć się w atlas grzybów, tak aby rozpoznać zebrane gatunki. Spożycie trujących grzybów może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Gdy jednak zdani jesteśmy tylko na siebie należy pamiętać, aby zbierać grzyby duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę. Gatunki z blaszkami pod kapeluszem są zwykle trujące, dlatego bezpieczniej jest wybierać grzyby rurkowe.

 

Powrót na górę strony