Policyjna grupa „SPEED” na DK-91
Data publikacji 06.12.2019
Wczoraj (05.12) mundurowi z policyjnej grupy „SPEED” prowadzili działania na drodze krajowej nr 91. Wspólne działania funkcjonariuszy z województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego odniosły oczekiwany skutek. Podczas działań nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego w ciągu tej trasy.
Wczoraj (05.12) w godzinach 9:00-17:00 mundurowi z policyjnej grupy „SPEED” prowadzili działania na drodze krajowej nr 91. W działania włączyli się policjanci z dwóch województw – kujawsko-pomorskiego (Toruń, Włocławek, Aleksandrów Kujawski, Chełmno, Świecie) oraz łódzkiego (Kutno). Akcja odniosła oczekiwany skutek. Podczas działań nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego w ciągu tej trasy.
Podczas wczorajszych działań mundurowi działający w ramach grupy skontrolowali blisko 180 kierowców. Ponad 100 z nich przekroczyła dozwoloną prędkość. Funkcjonariusze zatrzymali 4 dowody rejestracyjne w związku z niewłaściwym stanem technicznym pojazdów.
Policjanci zapowiadają, że tego typu działania będą cyklicznie powtarzane. Funkcjonariusze z grupy „SPEED” mają „na oku” w szczególności te miejsca, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego.
Do zadań kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni, mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.
Przypomnijmy, że zespoły "SPEED" działają w całym kraju od lipca tego roku. W województwie kujawsko-pomorskim w jej skład wchodzą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, Wydziału Kryminalnego i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy, policjanci ruchu drogowego z komend miejskich i powiatowych Policji woj. kujawsko-pomorskiego z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Inowrocławia, Świecia i Żnina.
Sama nazwa „SPEED” wskazuje, jakie zadania przed nimi postawiono. Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestniczących w nim osób.